Hatay'ın müze ve ören yerlerini yılın ilk yarısında 202 bin kişi gezdi Hatay'ın müze ve ören yerlerini yılın ilk yarısında 202 bin kişi gezdi

Mevleviyye tarikatının kurucusu, mutasavvıf, ālim ve şair Mevlânā Celâleddin-i Rūmî’nin türbesinin de yer aldığı ve bugün Mevlânā Müzesi olarak hizmet veren, Konya’nın sembolü Mevlânā Dergâhı’nın ışıklandırma tarzı değiştirilecek.

“Hz. Mevlâna’nın manevî ağırlığına yakışmıyor”

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslâm Sanatları Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özkafa, şahsî Twitter sayfasında video görüntüsü ile birlikte yayınladığı mesajında, “Mevlâna Türbesi’nin aydınlatması neden yanardönerli? Burası Newyork 5th Avenue gibi mi olmalı; yoksa Hz. Mevlâna’nın manevî ağırlığına yakışacak şekilde mi aydınlatılmalı? Acaba semazenler döndüğü için mi ışıklar da dönüşümlü yanıp sönüyor?” diye yazdı.

“Aydınlatma ile ilgili hatanın yakında giderileceği müjdesini aldım”

Prof. Özkafa’nın bu eleştirisinin ardından, Mevlâna Türbesi’nin yanardönerli ışıklandırmasına son verildi.

Özkafa, yapılan değişikliğin ardından yayınladığı tweetinde, “Mevlâna Türbesi’nin yanardönerli ışıklandırması sonlandırılmış. Yetkililerden, aydınlatma ile ilgili hatanın yakında giderileceği müjdesini aldım. Hassasiyetleri için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.