Kosova'da Sırplara yönelik kimlik ve plaka zorunluluğu uygulanmak istenmesi üzerine Belgrad ve Priştine arasında artan gerilimle ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Rusya'nın resmi haber ajansı TASS'a göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Priştine yönetimine "provokasyonları durdurması" ve "Sırpların haklarının gözetilmesi" çağrısı yaptı. Açıklamada, Kosovalı Sırplara kimlik ve plaka dayatmasının "Sırp nüfusun Kosova'dan sürülmek istendiği anlamına geldiği" ifade edilirken Priştine yönetimine destek veren ABD ve Avrupa Birliği'ne (AB) de gerilimi körükleyecek adımlar atmaması konusunda uyarı yapıldı.

Putin'den Erdoğan'a teklif: Kabul edilirse Türk Lirası değer kazanacak Putin'den Erdoğan'a teklif: Kabul edilirse Türk Lirası değer kazanacak

AB'nin Priştine ve Belgrad arasındaki arabuluculuk rolünün de başarısız olduğunu savunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Kosova yönetiminin, Sırpların özgürlüklerine yönelik saldırılara kayıtsız kalmayacağını bildiği ancak Sırpların Kosovalı Arnavutlar aracılığıyla etkisizleştirilmek istendiği" görüşlerine yer verdi.

Kosovalı Sırplara yönelik kimlik ve plaka uygulaması tepkiler üzerine 1 Eylül'e ertelenmişti. NATO'nun Kosova Gücü (KFOR) ise Kosova'nın kuzeyinde istikrarın tehlikeye girmesi durumunda "müdahaleye hazır olduğunu" açıklamıştı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, "Teslim olmayacağız" tepkisi vermişti.