Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu Toplantısında konuştu.

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, konuşmasının başında dün vefat eden Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet dileyerek “Yakınlarının, sevenlerinin, bir medeniyet tasavvuru olarak gördüğü diriliş davası yolunda kendisini takip edenlerin, okuyucularının, tüm milletimizin, tüm İslâm āleminin ve tüm insanlığın başı sağ olsun.” dedi.

“Mehmet Akif’ten Necip Fazıl’a uzanan millî sanat ve düşünce nehrimizin günümüze akan temsilcilerinden olan bu müstesna değerimizin vefatı hepimiz için çok önemli bir kayıptır.” diyen Erdoğan, Karakoç’un, İslâm medeniyetini, aynı zamanda bir fikir medeniyeti olarak telâkki ettiğini söyledi.

Karakoç’un, insanı, düşüncede hayat arayan, düşüncesi dirilmeden inancı dirilmeyecek, inancı dirilmeden sanatı ve edebiyatı dirilmeyecek bir varlık olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, “Şiirleri, yazıları ve sohbetleriyle dal budak salan sanatını da işte bu diriliş ağacının gövdesi etrafında şekillendirmişti. Onun, ‘Ben Müslüman’ım, insanlığın türküsünü söylüyorum.’ sözü ile tek başına hepimizi üzerinde uzun uzun düşündürmeye yeterli mesajlarla yüklüdür. Bizden önceki neslin ve bizim neslimizin olduğu gibi bugünkü gençlerin ve sonraki kuşakların da kendisinden öğrenilecek çok şeyi, alacak çok feyzi, ilhamı olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Bir Mimar Sinan eseri; Zal Mahmut Paşa Külliyesi Bir Mimar Sinan eseri; Zal Mahmut Paşa Külliyesi

“Sezai Karakoç’u, hepimizin gençliğinin şiiri Mona Roza’sız anmak olmaz.” diyen Erdoğan, Mona Roza şiirini okudu. Erdoğan, partililerden, rahmetle andığı Karakoç’un ruhuna Fatiha okumalarını istedi.