Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da öldürülmesine ilişkin cinayet davasında bugün beşinci duruşma görülüyor.

Hafta boyunca görülen davada bugün tanıklar dinlenecek.

Mahkeme heyetinin bugünkü celsede bir ara karar açıklaması bekleniyor.

CHP’li Tanal dışarı çıkarıldı

Mahkeme başkanı, duruşmanın başında, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal'ın "mahkeme başkanına sataştığı" gerekçesiyle dün salondan çıkartıldığını anımsattı. Tanal'ın bu celse de salonda olduğunun görüldüğünü belirten başkan, Tanal'ın salondan çıkarılmasını istedi. Mahmut Tanal, bunun üzerine salondan ayrıldı.

Duruşmaya, tanık ifadesiyle devam ediliyor.

Dünkü duruşmada neler oldu?

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen davanın dünkü celsesinde Ateş’in eşi ve annesi ifade vermişti.

Ateş’in annesi Saniye Ateş, oğlunun yanına gelerek “Anne, benim kalemimi kırdılar, bana suikast düzenleyecekler.” dediğini aktarırken duruşma salonunda fenalaşmıştı.

Oğlunun katillerinin mahkemeye çıkması için 18 ay beklediğini anlatan Ateş, “Daha kaç Sinan ölecek? Benim Sinan’ımı neden öldürdüler biliyorlar mı? Birisi diyor ki ‘para’. Oğlum, kendine gelen lokumu bile dağıtıp öyle gelirdi eve. Ben Türk’üm, ülkücüyüm ama bunların inandığı ülkücü değilim ben. Neydi benim oğlumu öldürme sebepleri? Makam sevdası mıydı? Ben, oğlumu öldürenlerden hesap istiyorum. Oğlumu öldürmeye sevk edenler ortaya çıkacak. Bunlar maşa.” dedi.

“Beni öldürmek için kiralık katil arıyorlarmış”

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş de eşinin kendisini öldürmek için kiralık katil aradıklarını söylediğini dile getirmişti.

Ayşe Ateş, beyanında şunları söyledi:

BM'den Netanyahu'nun Gazze'de sivil ölümleriyle ilgili açıklamalarına tepki BM'den Netanyahu'nun Gazze'de sivil ölümleriyle ilgili açıklamalarına tepki

“Rahmetli eşim, 'Ayşe, Olcay Kılavuz ve Ahmet Yiğit Yıldırım beni öldürmek için kiralık katil arıyormuş, kapı kapı geziyorlarmış' diye defalarca bana söyledi. Sinan, görevi bıraktıktan sonra önce bot hesaplardan tehditler ve hakaretlere başladılar. Orhun Haber denilen hesaptan, 'Bir ihanet ateşi' başlığıyla türlü türlü iftiralarda bulundular. Bu Orhun Haber sitesinin sahibi Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder. Ahmet Yiğit Yıldırım'ın talimatıyla eşim hakkında karalama kampanyası başlatıldı. Tamamı mesnetsiz ve yalan olan bu iftiralar, eşimin katliyle sonuçlandı.”