Dört ayı aşkın bir süredir devam eden Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle buğday tedarikinde yaşanan sıkıntılar tüm dünyada tahıl krizine neden oldu. Bir süredir Ukrayna limanlarında bekleyen buğdayın nasıl güvenli bir şekilde çıkarılacağı tartışılırken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarının Rusya işgali altında olması sebebiyle ihraç edilemeyen buğdayın çıkartılması için Yunanistan’dan teklif geldiğini söyledi. Stoltenberg, “Yunanistan, tahılı Ukrayna’dan çıkarmak için gemi sağlamaya hazır olduklarını söyledi.” dedi.

Türkiye ve Yunanistan anlaşma sağlamaya çalışıyor’

 Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan Ukrayna’dan tahıl ihracatına yönelik anlaşmaya varılması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Daha önce ABD Başkanı Joe Biden, krize çözüm olarak Polonya ile Ukrayna sınırı boyunca geçici silolar inşa edileceğini söylemişti.

Putin'den Erdoğan'a teklif: Kabul edilirse Türk Lirası değer kazanacak Putin'den Erdoğan'a teklif: Kabul edilirse Türk Lirası değer kazanacak

Ukrayna'nın yaklaşık 20 milyon ton olduğu ifade edilen buğdayın, BM konvoyuyla korunarak Odesa ve diğer limanlardan İstanbul Boğazı’na doğru gemilerle taşınması da gündemde. Türkiye ve İtalya daha önce bu planı desteklediklerini açıklamıştı.