“… Bi’ Bedeli Var” sloganıyla ve #TV5eSponsorOl etiketiyle başlatılan destek kampanyası, “Özel Yayın” ile izleyicilere duyuruldu.

TV5, “Bi’ Bedeli Var” sloganını, izleyicisine şöyle açıkladı:

“Sözü olan herkes için, ‘5 için 1 olalım’ çağrısında bulunduk. Bir olmanın bi’ bedeli var. Her doğanın insanca yaşayacağı bir Türkiye’nin; Filistin’den Arakan’a, Doğu Türkistan’dan Keşmir’e kadar zulme karşı olmanın; mağdurların sesi, mazlumların nefesi olmanın; kutuplaştıran değil konuşan ve kucaklaşan bir ekranın bi’ bedeli var. İşçinin, memurun, çiftçinin, emekçinin yanında olmanın; cezalara, baskılara, ambargolara boyun eğmemenin; izzetin, şerefin ve onurlu bir duruşun; hakikati söylemenin, Türkiye’nin ihtiyacı olmanın bi’ bedeli var. Sen de #TV5eSponsorOl.”

TV5 Yayın Koordinatörü Mehmet Ali Kayacı, Haber Müdürü Mustafa Deniz, Program Müdürü Hasan Basri Akdemir, program sunucuları Yunus Emre İşci ve Mustafa Mehdigil tarafından sunulan programda, izleyiciler canlı telefon bağlantılarıyla yayına katılarak, TV5’e olan desteklerini dile getirdiler.

Kampanya bilgileri

Sponsorluk desteği için hesap numaraları şöyle:

HESAP ADI: HAYAT REKLAM PRODÜKSİYON SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

BANKA HESAPLARI DÖVİZ TÜRÜ: TL

KUVEYT TÜRK

HESAP NO: 717066-2

IBAN: TR40 0020 5000 0007 1706 6000 02

 

ZİRAAT BANKASI

HESAP NO: 2507-52920127-5013

IBAN: TR43 0001 0025 0752 9201 2750 13

 

ALBARAKA TÜRK

HESAP NO: 136731-1

IBAN: TR11 0020 3000 0013 6731 0000 01

BANKA HESAPLARI DÖVİZ TÜRÜ: EURO

 

BANKA HESAPLARI DÖVİZ TÜRÜ: EURO

KUVEYT TÜRK

HESAP NO: 717066-102

IBAN: TR56 0020 5000 0007 1706 6001 02

SWİFT KODU: KTEFTRIS

 

ZİRAAT BANKASI

HESAP NO: 2507-52920127-5015

IBAN: TR86 0001 0025 0752 9201 2750 15

SWİFT KODU: TCZBTR2A

 

ALBARAKA TÜRK

HESAP NO: 136731-13

IBAN: TR75 0020 3000 0013 6731 0000 13

SWİFT KODU: BTFHTRIS

 

BANKA HESAPLARI DÖVİZ TÜRÜ: DOLAR

KUVEYT TÜRK

HESAP NO: 717066-103

IBAN: TR29 0020 5000 0007 1706 6001 03

SWİFT KODU: KREFTRIS

 

ZİRAAT BANKASI

HESAP NO: 2507-52920127-5014

IBAN: TR16 0001 0025 0752 9201 2750 14

SWİFT KODU: TCZBTR2A

 

ALBARAKA TÜRK

HESAP NO: 136731-14

IBAN: TR48 0020 3000 0013 6731 0000 14

SWİFT KODU: BTFHTRIS

“İktidar propagandası yapmayan kuruluşlara reklam yok”

Özel Yayına katılan TV5 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yılmaz, TV5’in yeni ekran tasarımının da bugün ekrana yansıdığını ve büyük beğeni aldığını ifade etti. Yılmaz, “Elbette TV5’in sesinin daha güçlü olması, ekranının daha canlı olması, izleyicilerimizin desteklerine bağlı.” dedi.

Türkiye’nin çok ciddi bir ekonomik krizle mücadele ettiğini belirten Yılmaz, bu krizden en fazla etkilenen sektörlerin başında medyanın geldiğini kaydetti. Yılmaz, TV5’in de bu krizden payını aldığını ancak her ne kadar ambargolara māruz kalsa da, kamu kurumları medyayı bir ‘terbiye aracı’ olarak kullanılsa da TV5’in en büyük destekçisinin izleyicileri ve sponsorları olduğunu söyledi. Millî Görüş’ün kurucu lideri Necmettin Erbakan’ın siyasî alan için “Başka partilerin seçmenleri, bizim ise inananlarımız var” dediğini hatırlatan Yılmaz, kendilerinin de bunu TV5 için söyleyebileceklerini ifade etti. Yılmaz, TV5 ailesinin, izleyici topluluğunun, hiçbir zaman zor günlerinde TV5’i yalnız bırakmadığını, bu sefer de bırakmayacağına yürekten inandığını dile getirdi.

Son dönemde yaygın medyanın, halkın sorunlarını gündeme getirmekten ziyade, iktidarın beklentilerini halka iletmek için ‘görev yaptığını’ söyleyen Yılmaz, bunun özellikle kamu reklâmlarının paylaşımında kendini gösterdiğini kaydetti. Yılmaz, iktidarın hoşuna gitmeyen gerçekleri dile getirmeye çalışan; hayat pahalılığını, insan hakları ihlâllerini, adaletsizlikleri ekrana taşıyan medya kuruluşlarının, reklâm verilmeyerek terbiye edilmeye çalışıldığını dile getirdi. Yılmaz, “Bu yüzden ister istemez bu zorluklarla karşı karşıya kalınıyor; ama tekrar söylüyorum, bizim en büyük gücümüz, izleyicilerimiz. Biz, birlikte güçlüyüz. TV5, yıllardır onların desteğiyle sürdürüyor, sürdürmeye devam edecek. İnşallah bu zor günler geçecek. TV5, verilecek sponsorluk ve reklam destekleriyle çok daha güçlü bir şekilde, sözü olan herkese kucak açmaya, herkesin kendisini ifade edebileceği bir platform olmaya devam edecek. Bu yüzden, peşinen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir televizyon kanalının 27 kalem gideri olduğunu ancak buna karşılık tek bir gelir kalemin olduğunu, onun da reklam olduğunu belirten Yılmaz, faiz hassasiyetlerinden dolayı banka reklamlarını ve yayın ilkelerine uymayan reklamları kabul etmediklerini kaydetti. İktidar propagandası yapmadığı için de kamu reklâmlarından yararlanamadığını belirten Yılmaz, “Onlar TV5’e sıfır reklâm dedikçe biz bir olmaya, birlik olmaya, izleyicilerimizle bütünleşmeye; izleyicilerimizin desteğiyle yine Türkiye’nin problemlerini, milletimizin, halkımızın dertlerini ekranda dile getirmeye devam edeceğiz.” dedi. Yılmaz, bu çabanın çok daha güçlü bir şekilde yapılabilmesinin de sponsorluk desteğine bağlı olduğunu kaydetti.

Karamollaoğlu ve Davutoğlu da yayına katıldı

“… Bi’ Bedeli Var Özel Yayını”na, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da katılarak, TV5’e destek olmanın önemini ifade ettiler.

Saadet Lideri Karamollaoğlu, yayınladığı Twitter mesajında, “Bugüne kadar gönüllülerinin desteğiyle ve ilkeli yayıncılıktan taviz vermeden yayın hayatına devam eden, özellikle medyada tek sesliliğin hākim olduğu bu günlerde kıymeti çok daha iyi anlaşılan TV5 Televizyonu’na destek vermemiz çok anlamlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu: TV5’in gerçekleri, doğruları ekrana yansıtması, toplum için çok büyük önem taşıyor

Kampanya Özel Yayınına da katılan Karamollaoğlu, “TV5, bizim nefes borumuz gibi bir özelliğe sahip.” dedi. TV5’in, ülkedeki ve dünyadaki hadiseleri olduğu gibi aktaran, aynı zamanda isabetli değerlendirmeler yapan bir kuruluş olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, böyle kurumlara çok ihtiyaç olduğunu ancak çok nadir bulunduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, dünyanın çarpık bir anlayış içinde savrulup gittiğini, gerçeklerin görülmesinin ancak basın yayın organları sayesinde mümkün olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “TV5 de bu noktada özellikle canlı yayınlarıyla da isabetli yorumlarıyla da en çok güvendiğimiz televizyon kanalı. Biz, hakikaten sizleri hem tebrik ediyoruz hem de sizlere teşekkür ediyoruz. Milletimizin de ben aynı duygu, aynı kanaat içinde olduğuna inanıyorum.” dedi.

TV5’in yayınlarının kapsamının daha da genişlemesini, daha çok izleyiciye ulaşmasını arzu ettiklerini dile getiren Karamollaoğlu, “Tabi TV5 gibi gerçekleri sürekli olarak gündeme getiren kuruluşlar, ne yazık ki arzu edilen desteği toplumda her zaman görmüyorlar. Onun için de mutlaka ayrı bir desteğe ihtiyacı var TV5’in. Sponsorluk, bundan dolayı çok büyük önem taşıyor. Ben, TV5’i bilen kardeşlerimize de bilmeyenlere de TV5’in hatırlatılması, tanıtılması için mutlaka bir gayret gösterilmesi gerektiğine burada tekraren vurgu yapıyorum.” dedi.

Bazı çevrelerin TV5 yayınlarından rahatsız olduklarını bildiklerini dile getiren Karamollaoğlu, TV5’in herkesin gücü yettiği kadar desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Karamollaoğlu, TV5’in gerçekleri, doğruları kapsamlı bir şekilde ekrana yansıtmasının, toplum için çok büyük önem taşıdığını belirterek, “Ben, tekrar TV5 çalışanlarını cān-ı gönülden tebrik ediyorum. Allah, yār ve yardımcınız olsun.” dedi.

Karamollaoğlu, TV5 çalışanlarının, izleyicilerinin ve bütün vatandaşların ramazān-ı şeriflerini şimdiden tebrik ettiğini, hayırlı bir ramazan geçirmelerini ve dualarında TV5’i ve kendilerini eksik etmemelerini arzu ettiğini söyledi.

Davutoğlu: TV5, özgür basının en önemli kalelerinden biri oldu

Özel Yayına Adana’dan katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da demokrasinin varlığının en önemli işaretlerinden birisinin basın özgürlüğü olduğunu belirtti. Son dönemde Türkiye’de basın özgürlüğü alanında çok ciddi daralmalar olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Herkesin bir şekilde bu baskı ortamından, ikliminden etkilendiği bir dönemde TV5, özgür basının en önemli kalelerinden biri oldu.” dedi.

TV5’in, gündeme getirilmeyen konuları gündeme getirdiğini, ekrana çıkması istenmeyen kişilerin, gerektiğinde özgürce düşüncelerini ifade edebilmelerine imkân sağladığını belirten Davutoğlu, bunun TV5’e yeri doldurulamaz bir konum kazandırdığını söyledi.

Liderlerden TV5’e sponsor ol çağrısı Liderlerden TV5’e sponsor ol çağrısı

“TV5’in ayakta kalması, toplumumuzun ortak kazancıdır”

Davutoğlu, “Tabi özellikle reklâm imkânının sadece iktidarın tercihlerine bağlantılı olarak kullanılabildiği ortamlarda tarafsız ve bağımsız basının hakkıyla bir maddî imkâna kavuşup kendisini sürdürebilmesi, zorluklar ihtiva ediyor. Ben, şahsen ve Gelecek Partisi olarak bu kritik eşikte TV5’in üstlenmiş olduğu rolü, konumu, hayatî bir rol olarak görüyorum. Basın özgürlüğü açısından vazgeçilmez bir nitelik olarak değerlendiriyorum ve Türkiye’de basın özgürlüğüne önem veren herkese, TV5’e destek vermesi konusunda çağrıda bulunuyorum. Bu zor günler geçilecektir. TV5’in ayakta kalması, yayınlarını en etkili bir şekilde sürdürebilmesi, toplumumuzun ortak kazancıdır. Bütün TV5 çalışanlarına buradan selâmlarımı iletiyorum, şu anda Adana’dayım ve yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Hayırlı yayınlar diliyorum, başarılı bir kampanya olmasını ümit ediyorum.” diye konuştu.