Toplum Genobilim Uzmanı Dr. Serdar Savaş, TV5’de yayınlanan “Tırnak içinde” programına görüntülü bağlantı yoluyla katılarak, Mustafa Mehdigil’in sorularını cevapladı.

Dr. Serdar Savaş, vaka sayılarının çok yüksek oranda artışının sebebinin ne olabileceğine dair bir soruyu şöyle cevapladı:

“Vaka sayılarındaki artış, yüzde 95 AKP kongrelerinden kaynaklanıyor”

Bakan Koca duyurdu: Sağlıkçıların özlük hakları devreye giriyor Bakan Koca duyurdu: Sağlıkçıların özlük hakları devreye giriyor

“Tek bir sebebe bağlamak mümkün değil; ama şunu söyleyeyim, bugünkü vaka sayılarının artışının yüzde 95’i AKP kongrelerine bağlıdır. Çok kesindir. Yani bunda tartışılacak bir şey yok; çünkü siz, binlerce insanı bir arada, kapalı alanda uzun süre tutuyorsunuz. Lokantada kardeşim kim kime kaç dakikada bulaştıracak? E ben de bir lokantaya gittim, gördüm. İnsanlar gayet mesafeli oturuyorlar. Lokantacı, zaten ‘Aman bana bir ceza gelmesin’ diye adamcağız aşırı dikkat gösteriyor. Bir lokantada kaç kişi olur? 50 kişi olur, 60 kişi olur; ama bir kongrede binlerce insan oluyor ve bu insanlar, toplum içinde aktif olarak dolaşan, birbirleriyle sosyal teması olan insanlar.

“ ‘Bu yolda ölenler şehit sayılır’ filan da diyebilir”

Şunu düşünün: Bu insanlar, bir kongreye geldiğinde lebâleb dolup burun buruna gelmeyi ve maske takmamayı davranış olarak sergileyen insanlar oldukları için, kongreden sonraki ilişkilerinde de hastalığı en iyi şekilde yayacak biçimde davrandıklarından eminim. Hani kongrede mesafeli dursa, ‘Yaa Allah korusun bana bulaşır, ben de giderim başkasına bulaştırırım’ diye bir endişeye yönelik davranış görsem, diyeceğim ki bu insanların bulaştırması… Ama yoo, adamın en küçük bir endişesi yok ve bu endişesizliğini dışarı çıktığı zaman da gösteriyor. Peki, bunu nereden alıyor? Bunu doğrudan AKP genel başkanından alıyor. Çünkü AKP genel başkanı diyor ki ‘Arkadaşlar, tebrik ederim. Lebâleb dolu kongre salonlarına geldiniz. Benim siyasî istikbâlim için canlarınızı veriyorsunuz’. Hatta yani biraz daha uzatsa, ‘Bu yolda ölenler şehit sayılır’ filan da diyebilir yani. O sebeple bunun sebebi kongrelerdir. Hiç başka da bir sebebi yoktur; çünkü vakaların hangi illerde nasıl, hangi bölgelerin kızardığına bakarsanız, hemen kongreden 15 gün sonra il kızarıyor.”