İstanbul'un kuzey ormanlarının rant projelerine açılması 16 milyonluk metropol için büyük bir ekolojik kriz olarak görülüyor. Şimdi ise Belgrad Ormanları bu tehlike ile karşı karşıya. Bölgeye yapılmak istenen kalker ocağı ve kırma eleme tesisi kapasite artışı projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin başlatılması halkın tepkisine neden oldu. Vatandaşlar, "Belgrad Ormanı'nı madene açmak İstanbul'un nefesini keser" uyarısında bulundu.

Halkın tepkisi ve ÇED toplantısı

İSTMAD adlı şirketin, İstanbul Ayazağa Mahallesi'ndeki ormana kalker ocağı ve kırma eleme tesisi kapasite artışı yapmak amacıyla hazırladığı projenin ÇED toplantısı halkın katılımıyla yapıldı. Ayazağa Spor Kulübü Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, Kuzey Ormanları Savunması temsilcileri ve bölge halkı, kapasite artışını savunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü yetkilisine sert tepki gösterdi. Toplantıyı protesto eden bölge sakinleri, "Kapasite artışı demek İstanbul’un son nefesini de kesmek demek. Belgrad Ormanı’nı maden ve inşaat tahribine kapatın. İstanbul’a ihanet etmeye son verin" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Kuzey ormanları savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği’nin açıklamaları

Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği adına konuşan avukat Esmanur Çağlak, “Bu yol üzerine gelirken siz de görmüşsünüzdür zaten. Ağaçlar bembeyaz durumda. Tozdan buradan kimse nefes alamıyor. Biz Kuzey Ormanları'nda bundan sonra tahribat açmanıza izin vermeyeceğiz. Yeşil alanımızın, orman alanımızın katliamına imza atacak projelere karşı duracağız. Belgrad Ormanı İstanbullular için, Sarıyerliler için çok önemli bir yer. Nefes kaynağımız, yaşam kaynağımız. Ormanımızın maden ocaklarıyla tahrip edilmesine, yok edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Validebağ Korusu’nun durumu

Muhammed Emin Yıldırım'dan ev hanımlarına Filistin ödevi: Çocuklarımıza Gazze'deki cihadı iyi anlatacağız Muhammed Emin Yıldırım'dan ev hanımlarına Filistin ödevi: Çocuklarımıza Gazze'deki cihadı iyi anlatacağız

Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, Acıbadem Mahallesi’nde düzenlediği mahalle buluşmasında Validebağ Korusu ile ilgili soruları yanıtladı. Dedetaş, "Validebağ korudur ve koru olarak kalacak. Bununla ilgili en ufak bir şüpheniz olmasın" dedi. Mevcut hayvan barınağının kapasitesini artıracaklarını ve yeni barınma alanları oluşturacaklarını belirten Dedetaş, haftada iki mahallede buluşmalara devam edeceklerini söyledi. (ANKA)