ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Normandiya Çıkarması'nın 80. yıl dönümü sebebiyle Paris'te bir araya geldi. Zelenski'ye "yanınızdayız" mesajı veren Biden, ABD'nin Ukrayna'ya yapacağı Ukrayna'ya 225 milyon dolarlık yeni yardım paketini duyurdu.

Özür diledi

Biden, nisan ayında imzaladığı, Ukrayna'ya 61 milyar dolarlık askeri destek öngören yardım paketinin ABD Kongresinden geçiş sürecinde aylar süren bir gecikme yaşanmasından dolayı da Zelenski'den özür diledi. Zelenski de ABD'nin Ukrayna'ya destek sağlamaya devam edeceğine olan inancını yineledi.

NE OLMUŞTU?

Şerafettin Kılıç: Türkiye vatandaşı olduğu halde İsrail ordusuna gönüllü katılanlar vatandaşlıktan çıkarılmalıdır Şerafettin Kılıç: Türkiye vatandaşı olduğu halde İsrail ordusuna gönüllü katılanlar vatandaşlıktan çıkarılmalıdır

Biden, yaklaşık 6 ay süren Ukrayna'ya yeni askeri destek çalışmalarının ardından 24 Nisan'da Ukrayna'ya 61 ve İsrail'e 26 milyar dolarlık yardım öngören paketi imzalamıştı.

Ukrayna'ya sağlanması öngörülen 61 milyar dolarlık askeri destek paketinde, ABD Kongresindeki siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle gecikme olmuştu.

Putin tehdit etmişti

Öte yandan aralarında ABD'nin de bulunduğu birçok ülke, Ukrayna'ya tedarik ettikleri silahlarla Rusya içindeki hedefleri vurması konusunda yeşil ışık yaktı. Çarşamba günü (5 Haziran 2024) yabancı gazetecilere konuşan Putin, Batı'nın Ukrayna'ya uzun menzilli silahlar vermesini eleştirdi. Putin “Bu onların Rusya Federasyonu'na karşı savaşa doğrudan müdahil olduklarını gösterir ve biz de aynı şekilde hareket etme hakkımızı saklı tutarız.” ifadelerini kullandı.

Editör: Melisa Aykaç