ABD Yüksek Mahkemesi, Colorado'daki üst mahkemenin eski başkan Donald Trump'ı başkanlık ön seçimlerinden men etme kararını iptal etti.

BBC'nin haberine göre, Trump'ın ön seçimde yarışabileceğine hükmeden karar, ABD Anayasası'nın 14. maddesinin eyaletlerin isyancıların aday olmasını yasaklama yetkisini sorguluyor. Trump'ın bu kararla birlikte 5 Mart'ta yapılacak ön seçimlere katılması bekleniyor.

Trump, kararın ardından sosyal medyada sevincini paylaşırken, destekçilerine kampanyasına bağış yapmaları çağrısında bulundu.

Adaylık yarışı

Filistin Devlet Başkanından tepki: ABD, İsrail’in soykırımını durdurmak için çaba göstermiyor Filistin Devlet Başkanından tepki: ABD, İsrail’in soykırımını durdurmak için çaba göstermiyor

ABD, Kasım 2024'te Başkanlık seçimi için sandık başına gidecek. Demokratların adayının mevcut başkan Joe Biden olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhuriyetçi Parti'de ise başkan adaylığı yarışı eski Başkan Donald Trump ve eski büyükelçi Nikki Haley arasında geçiyor. Birçok eyalette yapılan parti ön seçimleri şu ana kadar Trump zaferleriyle sonuçlandı.

Cumhuriyetçi Parti, Süper Salı olarak da anılan ön seçimlerde yarın 15 eyalette oylama yapacak.