Amerika Kayıt Endüstrisi Birliğinden (RIAA) yapılan açıklamada, yapay zeka yardımıyla müzik üreten Suno ve Udio adlı firmaların, yapay zeka sistemlerini geliştirebilmek ve eğitebilmek amacıyla ünlü plak şirketlerine ait telif hakkıyla korunan içerikleri izinsiz kullandığı belirtildi.

Açıklamada, aralarında Universal Music Group (UMG), Sony Music ve Warner Records'un da bulunduğu bir grup plak şirketinin, telif hakkı ihlali gerekçesiyle söz konusu 2 şirkete dava açtığı ve izinsiz kullanılan her içerik için 150 bin dolara kadar tazminat talep ettiği aktarıldı.

Haydarpaşa ve çevresinde arkeolojik çalışmaların yüzde 90'ı tamamlandı Haydarpaşa ve çevresinde arkeolojik çalışmaların yüzde 90'ı tamamlandı

Suno ve Udio'nun geliştiricisi Uncharted Labs, yakın zamanda, kullanıcıların metin komutlarından şarkı üretmelerini sağlayan yapay zeka programlarını piyasaya sürmüştü.

Sony Music, şarkılarını izinsiz kullanan şirketleri uyarmıştı

Amerikan müzik şirketi Sony Music, mayısta teknoloji şirketlerine, yapay zeka sistemlerini geliştirebilmek için şarkılarını izinsiz kullanmamaları uyarısında bulunmuştu.

Şirket, 700 kadar firmadan, hangi şarkıların yapay zeka sistemlerini geliştirmek için kullanıldığı, şarkılara nasıl erişildiği ve şarkılardan kaç kopya yapıldığı gibi soruları yanıtlamalarını istemişti.