Terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan’ın Korona Virüsüne yakalanarak Erbil’de öldüğü belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yerel medyasında yer alan haberlere göre, Öcalan, bir süredir Erbil’deki bir hastanede Korona Virüsü tedavisi görüyordu.

Öcalan’ın sabah saatlerinde öldüğü kaydedildi.

Osman Öcalan’ın devlet televizyonu TRT Kürdî’ye çıkarılması

Devlet televizyonu TRT Kürdî kanalı, 2019 İstanbul ara yerel seçimi öncesinde Osman Öcalan’a mikrofon uzatarak değerlendirmelerini almış, onun İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, HDP ve CHP aleyhine sözlerini yayınlamıştı.

TRT’nin bu tavrı, hükümetin Kürt seçmeni yönlendirme teşebbüsü olarak değerlendirilmiş ve tartışmalara sebep olmuştu.

Temel Karamollaoğlu, Katil İsrail'in Gazze'ye saldırısını kınadı Temel Karamollaoğlu, Katil İsrail'in Gazze'ye saldırısını kınadı

Osman Öcalan, TRT Kürdî’de, “Ekrem İmamoğlu, ciddi bir mesaj vermedi Kürtler için. Elinden geldiğince Kürtlerden kaçtı ve kendini onlardan bağımsız tutmaya çalıştı. Kürtler için CHP’nin hiçbir projesi yoktur” ve “CHP, Kürtlere yakın değil, olmadı ve sadece Türkleri ileri sürdü, tuttu. Kürtleri ciddiye almadılar ve hesap dahi edilmedi. Ve Kürtler hiçbiriyle sormadılar” demişti.

Röportajdan sonra Osman Öcalan’ın Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ve Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığına dair iddialar ortaya atılmış ancak arandığına dair bir bilgiye rastlanılmamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, röportaj hakkında, “Osman Öcalan’ın kırmızı bültenle arandığını bilmiyorum.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.