31 Mart'a sayılı günler kala, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, seçim çalışmaları ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum’un durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Medyascope TV'den Ruşen Çakır'ın sorularını yanıtlayan Kabaktepe, özellikle Kanal İstanbul projesine dair gündeme gelen sorulara, projenin kendi bağlamında ilerlediğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin gündeminde olmadığını belirtti.

'Kurum başkan DEM Partililerin oyuna talip'

Kabaktepe, seçim sürecine dair optimist bir tablo çizerek, "Seçim kazanma noktasında bir problem görmüyorum, 25 belediyede yine seçimi çok rahat bir şekilde kazanmış olacağız" ifadelerini kullandı. Ayrıca, AK Parti'nin Kürt, Türk ve Arapların en büyük partisi olduğunu vurgulayarak, "YRP seçmeninin de Murat Kurum Bey’e oy vereceğini görüyoruz" dedi.

'Her an deprem olabilir' polemiği büyüdü, Prof. Naci Görür’den ‘korkutuyorsunuz’ diyenlere sert tepki! 'Her an deprem olabilir' polemiği büyüdü, Prof. Naci Görür’den ‘korkutuyorsunuz’ diyenlere sert tepki!

'Kanal İstanbul projesi ilerliyor'

Kabaktepe, Kanal İstanbul projesine ilişkin, "Murat Bey'in ifade ettiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir gündem yok. Ama Kanal İstanbul diye bizim bakanlığımızın bir projesi var. Bununla ilgili ilanlar yapılıyor, imar düzenlemeleri yapılıyor" şeklinde konuştu. Projeyi büyük ve uzun vadeli bir çalışma olarak tanımlayan Kabaktepe, sürecin kendi iç dinamikleriyle ilerlediğini belirtti.

Kabaktepe şöyle konuştu:

"Kanal İstanbul Murat Bey'in de ifade ettiği gibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir gündem yok. Ama Kanal İstanbul diye bizim bakanlığımızın bir projesi var. Bununla ilgili ilanlar hazırlanıyor, imar düzenlemeleri yapılıyor. İlgili kurumlar görüşlerini belirtiyor. Vatandaşlar davalarını açıyor. Kanal İstanbul süreci kendi bağlamında ilerliyor. Basit bir projeden değil, büyük bir projeden bahsediyoruz. Bunun çalışması çok uzun vakitler de alıyor. Bağımsız mülkiyet sahiplerini ilgilendiren durumlar var. Kurumları ilgilendiren durumlar var. Dolayısıyla kendi bağlamında ilerleyen bir süreçten bahsediyoruz."

'İttifak konusunda net bir görüşümüz var'

Kabaktepe, ittifak meselesi hakkında da konuşarak, "Kurumsal olarak ittifak yok diyemeyiz. DEM Parti ve İBB Başkanı – CHP adayı ile bir ittifak içinde, bu net görülüyor" ifadelerini kullandı. İstanbul'un bazı ilçelerindeki seçim stratejilerine dikkat çeken Kabaktepe, ittifakların siyasi partilerin kendi tercihleri olduğunu söyledi.

'Şiddet ve terör bizim kırmızıçizgimiz'

AK Parti İstanbul İl Başkanı, parti olarak herkesle oturma ve konuşma konusunda açık olduklarını, ancak şiddet ve terörün kırmızı çizgileri olduğunu vurguladı. Kabaktepe, "Sosyal demokratla, Kürtle bir problemimiz yok. Bizim PKK ile bir problemimiz var" diyerek, Türkiye'de herkesin sorunlarının çözülmesi için çalıştıklarını ifade etti.