Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkıma uğrayan kentlerin başında gelen Hatay'da 97 kişinin öldüğü binaların müteahhidi ve kardeşi tahliye edildi.

Cumhuriyet'ten Cengiz Karagöz'ün haberine göre, Özkan City Blokları’nın “Reis’in dava adamıyım” diyen müteahhit Mehmet Özkan ve kardeşi Yusuf Özkan'ın yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün Hatay 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada müteahhit Mehmet Özkan ve kardeşi Yusuf Özkan tahliye edildi. Aileler ise söz konusu karar tepki gösterdi.


AK Parti'den aday adayı olmuştu 

Özkan Kardeşler İnşaat, yerle bir olup yüzlerce insana mezar olan “Özkan Golden City” sitesini 2017 yılında yapan firma. Şirketin sahibi Mehmet Özkan, 2019 yılında AK Parti Antakya’dan Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmuştu. 

Çukurova Havalimanı'nın açılacağı tarih belli oldu Çukurova Havalimanı'nın açılacağı tarih belli oldu

Özkan, 15 Şubat'ta “Dava adamıyız her daim reisin emrindeyiz” şeklinde bir paylaşıma da imza atmıştı. Firma, "Depreme dayanıklı C-35 betonu ve TSE analizli demir kullanıldığı”nı belirterek, sitedeki daireleri satmıştı. Özkan, söz konusu sitede atış poligonu ile spor salonunun olduğunu bildirmişti.

Maraş merkezli depremlerde en çok yıkıma uğrayan kentlerin başında gelen Hatay'da 97 kişinin hayatını kaybettiği, Özkan City Blokları’na ilişkin bilirkişi raporunda, inşaatta uygunsuz malzemeler kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

İHMALLER ZİNCİRİ
Binanın kolonlarının kaç tane ve nerede olduğuna dair bilgilerin de yer aldığı statik raporun kayıp olmasına karşın bilirkişi ihmaller zincirini ortaya koymuştu. Bilirkişinin hazırladığı raporda yapım sorumlusu müteahhit, şantiye şefi, yapı denetim firması yetkilileri, statik uygulama denetçisi, varsa uygulama denetçisi, varsa kontrol elemanı asli kusurlu bulunurken belediyenin yapı kontrol birimi ise tali kusurlu bulunmuştu.

Blokların müteahhitlerden İrfan Özkan, depremin 1 yılı dolmadan serbest bırakılmıştı.