Yıllık geliri 450 milyon lira olan İzmir Bayındır Belediyesi’nde AKP’li başkanın bıraktığı borç miktarının 477 milyon lira olduğu açıklandı. Yönetimi devralan CHP’li Başkan Davut Sakarsu, “Belediyenin gelirinden çok borcu var. Har vurulup harman savrulmuş. Mesela, belediyenin parası yokken 403 bin liraya 1200 tane fincan alınıp dağıtılmış” dedi.

Bayındır 3

Bakan Uraloğlu duyurdu: Orta Doğu'daki ticaret yolları Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlanacak Bakan Uraloğlu duyurdu: Orta Doğu'daki ticaret yolları Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlanacak

Bayındır Belediyesi'nin borç miktarı gelirinden fazla çıktı

31 Mart 2024 Yerel Seçiminin ardından yönetimi AKP’den CHP’ye geçen İzmir Bayındır Belediyesi’nin borç miktarları belirlendi. Borç miktarları kalem bir afişe kalem yazılarak belediye binasına asıldı. Yıllık geliri 450 milyon lira olan 40 bin nüfuslu ilçede belediyenin borç toplamının 407 milyon 269 bin lira olduğu bildirildi.

BELEDİYENİN GELİRİNDEN ÇOK BORCU VAR

Yönetimi AKP’li selefi Uğur Demirezen’den devralan CHP’li Belediye Başkanı Davut Sakarsu, bu ağır tabloyu şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladığını söyledi. Sakarsu, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Henüz tahakkuk etmeyen ihalelerimiz var. Bu rakama 70 milyon lira daha eklenecek ve toplam borç 477 milyon liraya çıkacak” dedi.

Bayındır 2

PERSONEL GİDERLERİ DE BELEDİYENİN AYLIK BÜTÇESİDEN FAZLA

Belediyede 428 personel bulunduğunu belirten Sakarsu, “Çalışanlarımızın maaş ödemeleri belediyenin aylık gelirinden yaklaşık 4 milyon lira daha fazla” diye konuştu.

Bayındır

FİNCAN DAĞITIMI İÇİN 403 BİN LİRA HARCANMIŞ

Önceki belediye yönetiminin savurganlık ve israf içinde olduğunu vurgulayan Sakarsu, “Ben köylü çocuğuyum, şöyle söyleyeyim: Har vurulup harman savrulmuş. Mesela belediyemizin parası yokken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 1200 adet fincan takımı dağıtılmış. Bunun maliyeti 403 bin lira. Daha birçok lüzumsuz harcamalar yapılmış” dedi. Sakarsu, önceliğinin belediyenin mali disiplinini ve gelir – gider dengesini sağlamak olduğunu söyledi.

AK Partili Başkanın Bıraktığı Borç Tablosu

Müteahhitlere olan borçlar: 133 milyon 407 bin lira.

Esnaflara olan borçlar: 15 milyon 355 bin lira.

Belediye şirketinin borçları: 18 milyon 143 bin lira.

Personel borçları: 3 milyon 99 bin lira.

SGK’ya olan borç: 114 milyon 359 bin lira.

Vergi borçları: 61 milyon 24 bin lira.

İller Bankası’na olan borç: 12 milyon 969 bin lira.

Kurumlar borcu: 44 milyon 675 bin lira.

Nakit teminat: 4 milyon 233 bin lira.

Toplam borç: 407 milyon 269 bin lira.