Amerikan devinden dikkat çeken rapor: BofA'dan TL için uzun vade önerisi

Bank of America (BofA) Securities, Türk Lirası'ndan uzun pozisyon tavsiyesinde bulundu. Bu tavsiyenin temelini ise yüksek carry getirisi, cari dengede mevsimsel pozitif görünüm, sıkı parasal koşullar ve rezervlerdeki artış oluşturuyor.

Bank of America analistleri Mikhail Liluashvili ve David Hauner'in aralarında olduğu BofA ekibinin Türkiye raporu dikkat çekti. Raporda "Pozitif cari denge mevsimselliği ve sıkı parasal koşullar Türk Lirası carry trade getirisini gelecek birkaç ayda destekleyecektir. Türk lirasında forward işlemleri üzerinden uzun pozisyondayız. Düşük carry ve yabancı sahipliği tahviller için olumlu ancak piyasa bizim tahminimize göre daha güvercin bir para politikası görünümüne sahip." ifadeleri yer aldı.

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, BofA, turizm gelirlerinin desteklendiğini ödemeler dengesinin mevsimselliğinin Türk Lirası pozisyonlar için destekleyici olduğunu kaydetti. Dolar / TL tahmininin forwardların ima ettiği politikadan daha düşük olduğunu da belirten BofA, Türk Lirası'nın gelişmekte olan piyasalarda en yüksek carry- oynaklık oranına sahip olduğunu ve hatta bazı büyük piyasalara kıyasla da görece yüksek olduğunu ifade etti.

Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti Bakanlık yeni vergi paketini devreye sokuyor! Asgari gelir detayı dikkat çekti

Raporda ayrıca şu bilgiler yer aldı:

-Dolar /TL'nin sabit kalması halinde Türk Lirası 3 aylık forwadlar üzerinden yüzde 9,4'e kadar beklenen getiri sunuyor.

-Türk Lirası forwadlarda pozisyonların kalabalıklaştığı ve bunun negatif bir küresel şok yaşanması halinde pozisyon sıkışması riski yarattığı belirtiliyor.

BofA iki gün önce yaptığı açıklamada yıl sonunda dolar/TL'nin 38 seviyesinde olmasını beklediğini, 2024 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 42 olarak açıklamıştı.