Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasında dün saat 22.15 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle alevler çevredeki Bağacık, Ağaçsever ve Yazçiçeği mahallelerine sıçradı.

İlk belirlemelere göre, yıldırım düşmesi sonucu anızların tutuşmasıyla büyüyen yangın, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine doğru ilerledi.

2Jpg Hs Uvb Tkak Gp8L S Zqq4Lhw

5 can kaybı, 44 yaralı

İhbarla olay yerine çok sayıda, jandarma, UMKE, AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Ekipler tarafından 6 saatin sonunda güçlükle kontrol altına alınan yangında Diyarbakır'da 3, Mardin'de 2 kişi hayatını kaybetti, 10'u ağır 44 kişi ise yangından etkilendi.

Soğutma çalışmaları sona erdi

Yangının soğutma çalışmaları sabah saatlerine kadar sürdü. Ekiplerin, geniş bir alanda yürüttükleri soğutma çalışması bu sabah saat 09.30 sıralarında sona erdi.

Bu arada, yangının etkili olduğu alan dronla görüntülendi. Görüntüde, soğutma çalışmalarına katılan helikopterin Göksu Barajı'ndan aldığı suyu yangının etkili olduğu bölgeye taşıması, Diyarbakır ve Mardin'de yangından etkilenen alanlar görülüyor.

5Jpg U S T Ptl M Y U C T H9Nm J7 Q B W A

Hayvanları kurtarmak isterken can verdiler

Yangının çıktığını fark eden bölgedeki vatandaşlar, kendi imkanlarıyla söndürme çalışmalarına katıldı. Bu sırada 2 çobanın yangında mahsur kalan hayvanları kurtarmaya çalıştıkları sırada yaşamlarını yitirdiği öğrenildi. Yangında, yüzlerce hayvanın da öldüğü bildirildi.

Mülteci karşıtı saldırılar sonrası 150 Suriyeli aileye sınır dışı şoku Mülteci karşıtı saldırılar sonrası 150 Suriyeli aileye sınır dışı şoku

Cenazeler defnedildi

Öte yandan, yangında hayatını kaybeden 2 kişinin cansız bedeni yapılan otopsinin ardından Mardin’in Mazıdağı ilçesinde gözyaşlarıyla toprağa verildi. Ölen 3 kişi ise adli tıp kurumunda yapılacak otopsinin ardından Çınar ilçesinde toprağa verilecek.

Yaralanan 44 kişinin Diyarbakır ve Mardin’deki hastanelerde tedavileri sürüyor.

Yangından etkilenenlere psikososyal destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın talimatı ile bakanlığa bağlı ekipler, yangının çıktığı alana giderek, vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için destek sağladı.

Yangında hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına ve yaralılara psikososyal destek verildi.

Soruşturma başlatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, anız yangınıyla ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Bakan Tunç, yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve yaralananlara da acil şifalar diledi.