Memur ve emekli maaş zammı gündemdeki sıcaklığını korurken asgari ücrete ara zam beklentisi de sürüyor. Aralık ayında yapılan çalışmalar sonrası net asgari ücret tutarı 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Hükümet tarafından asgari ücrete temmuzda ara zam olmayacağı belirtilse de beklenti sürüyor. Son olarak dün, asgari ücret CHP lideri Özgür Özel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinde de gündeme geldi.

Özgür Özel'den asgari ücrete ara zam talebi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özel'in gerçekleştirdiği görüşmeyle konuşan CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Özgür Özel'in temmuz ayında asgari ücrete mutlaka ara zam yapılması gerektiğini, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi gerektiğini gündeme getirdiğini belirtti.

Asgari ücret gündemi sıcaklığını korurken sürecin nasıl işleyeceği ve olası zam oranları da araştırılıyor.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Hürriyet'in haberine göre, asgari ücrete yapılacak zam için işçi, işveren ve hükümet tarafı masaya oturarak toplantılar gerçekleştiriyor. Görüşmelerin başlaması için tarih belirlenip toplantılarda ülkenin ekonomik durumu, açlık sınırı, fiyatlar, enflasyon, hayat şartları gibi durumlar ele alınıyor. Genelde yapılan 3 toplantı neticesinde asgari ücrete yapılacak zam ve yeni asgari ücret belirleniyor.

Asgari ücrete ara zam yapılmasının düşünülmesi halinde şu sıralar toplantıların gerçekleştirilmesi gerekiyor. İşçi, işveren ve hükümet tarafında yapılacak toplantılar için bu ay süre kısalırken bayram tatilinin de araya girmesi nedeniyle sadece bu ayın son bir haftalık sürecinde asgari ücretin belirlenmesi gerekecek.

Asgari ücrete zam ne kadar olur?

dunya.com'da yer alan habere göre; Haziran enflasyonu açıklanmasa da yüzde 3 civarında geleceği tahmin ediliyor. Şu anda 5 aylık enflasyon kümülatif olarak yüzde 22.72 oldu. Haziran verisiyle birlikte yüzde 25-26 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Böyle bir durumda asgari ücrete gelecek olan zam yüzde 25-26 oranında gerçekleşmesi ya da yapılacak pazarlıkla birlikte daha düşük oranda bir zammın verilmesi bekleniyor.Yılbaşında asgari ücrete ne kadar zam yapılır?

Ticaret Bakanlığı açıkladı: Fahiş fiyat ve stokçuluğa 889 milyon lira ceza Ticaret Bakanlığı açıkladı: Fahiş fiyat ve stokçuluğa 889 milyon lira ceza

Ara zammın olmadığı bir ortamda enflasyonun yıllık yüzde 35-40 aralığına gerileyecek olması beklentisiyle birlikte yılbaşında asgari ücrete maksimum yapılacak zam yüzde 35-40 oranında olması bekleniyor. 17 bin 2 lira maaş alan asgari ücretlilere yüzde 30 zam yapılsa maaşları 22 bin 102 liraya, yüzde 35 zam yapılırsa 22 bin 952 liraya, yüzde 40 zam yapılması halinde maaşlarının 23 bin 802 liraya yükselmesi bekleniyor. Bu maaşlarla 2026 yılı Ocak ayına kadar çalışacak olan asgari ücretliler 2026 yılında da enflasyon tahminlerine göre yüzde 15-20 oranında zam alması bekleniyor. Böylece 2027 Ocak ayına kadar asgari ücretlilerin maaşları ortalama olarak 26 bin 400 lira seviyelerinde gerçekleşebilir.