Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği haftalık basın toplantısında, gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısını 4 Aralık’ta yapacağını hatırlatan Karamollaoğlu, asgari ücret konusunda partisinin görüşlerini dile getirdi.

Bugün Türkiye şartlarında asgari ücretliye ödenen 2 bin 324 liranın yetersiz olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Bakınız bugün ülkemizde açlık sınırı; 2.482 Lira, yoksulluk sınırı ise 8.085 Lira civarındadır. En azından iktidar sene içinde açlık sınırı yükseliyorsa işçi ücretlerini de o seviyeye çıkarması icap eder. Şu an yapılması en basit iş, asgari ücret üzerindeki vergilerin kaldırılmasıdır. Vergiler kalkınca asgari ücret 3000 liraya yaklaşıyor. Aradaki fark, vergi harç ve sigorta primlerine gidiyor. İlk adım olarak ‘bunu kaldırıyoruz’ deseler, ne işveren ne de işçi mağdur edilecek.  O yüzden bu rakamlara göre işçinin emekçinin hakkı gözetilmeli, zam miktarı buna göre belirlenmelidir.”

Babacan: (Erdoğan, Bahçeli) Rahat numarası yapıyorlar Babacan: (Erdoğan, Bahçeli) Rahat numarası yapıyorlar

Devletin, “10 yıl sonra asgari ücreti yoksulluk sınırına getireceğiz” şeklinde bir hedef belirleyebileceğini dile getiren Karamollaoğlu, “Böyle bir hedef olmadan asgari ücreti belirlemek kesinlikle çalışana zulümdür” dedi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer bu iktidar, bu hedefi iş başına geldiği zaman hedefleseydi, yılda enflasyondan fazla %7 zam verseydi, bugün asgari ücret açlık sınırına yakın bir seviyede olacaktı. Pandemi süreci ve ekonomik kriz derken insanımızın artık fedakârlık yapacak takati kalmadı. İnsanımız zaten yeterince fedakârlık yaptı.

Zam üstüne zamlar, hayat pahalılığı derken, destek beklediği noktada İBAN gönderip para istediniz; bu necip millet, çıkardı o parayı da verdi. Lâkin sıra şimdi iktidarda. İşçinin ve işverenin mağdur edilmeyeceği şekilde bir zam düzenlemesi yapmak zorundadır.”