Ramazan ayının gelmesi ile birlikte tezgahlardaki hurmalara vatandaşların ilgisi arttı. Esnaflar da vatandaşları taze hurmayı nasıl anlayacakları noktasında uyardı.

Geçen yıldan kalan bayat hurmaların yıkanarak tekrar tezgahlarda yer alabildiğine dikkat çeken esnaf, vatandaşların fiyatı diğer hurmalara oranla çok daha düşük olan hurmalardan uzak durmalarını söyledi. Ayrıca diyabet hastaları için de şeker oranı düşük çeşitler önerildi.

Hurma alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlatan hurma satıcısı Orhan Çağlayan, vatandaşlara tadına bakmalarını öneriyor. Yıkanmış hurmaların eski mahsul olduğunu belirten Çağlayan, bu durumu ayırt etmenin bazen zor olabileceğini ancak parlak olmayan ve biraz kuru görünen hurmaların tercih edilebileceğini belirtiyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye'ye geliyor Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye'ye geliyor

Aşırı ucuz hurmalar geçen yılın mahsulü olabilir

Ayrıca, taze hurmaların daha etli ve canlı görünümlü olması gerektiğine de dikkat çekiliyor. Kuru hurmaların lif oranının daha az olduğunu belirten Çağlayan, lif oranı daha yüksek olan Medine hurmalarını tercih etmenin önemli olduğunu vurguluyor. Medine hurmalarının lif ve vitamin oranının daha yüksek olduğu biliniyor.

Özellikle diyabet hastaları için de şeker oranı düşük olan hurma çeşitlerinin tercih edilmesi öneriliyor. Ayrıca, aşırı ucuz hurmaların geçen yılın mahsulü olabileceği konusunda da vatandaşlar uyarılıyor.