DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin görülen duruşmayı Ayşe Ateş ile beraber takip etti. Duruşma salonundan ayrıldıktan sonra açıklamalarda bulunan Babacan, "Umarım ki Sinan Ateş vakası ve bu cinayet, Milliyetçi Hareketin de özeleştiri yapması için bir vesile olur" dedi.

Ankara'da düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti davasını DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ayşe Ateş ile beraber takip etti.

Duruşmayı izledikten sonra cezaevi önünde açıklama yapan Babacan, Milliyetçi hareket üzerinden hukuksuzluk, haksızlık yoluna gidenler olduğunu belirtti ve "Sinan Ateş vakası ve bu cinayet milliyetçi hareketin de bir özeleştiri yapması için vesile olur" dedi.

Babacan, “Ankara’nın orta yerinde, güpegündüz katledilen bir eşin, bir babanın, bir evladın hakkını hukukunu arayanların yanında olmak için buradayız. Bugün Türkiye’de 90’lı yılların karanlıklarına geri mi dönüyoruz yoksa artık hukuk devleti olma yolunda yeni bir yolculuğa başlayacağız? Bunun kavşağını izlemek üzere buradayız” ifadelerini kullandı.

İddianamenin hazırlanmasının uzun sürdüğünü de eleştiren Babacan, Sinan Ateş davasının “İlk günden bu yana siyasi baskı altında yürüyen bir dava olduğunu” söyledi.

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in kendilerini ziyaret ettiğini hatırlatan Babacan, “İddianamede yer almayan pek çok detayın mutlaka sürece katılması ve böylece bu davanın adil bir şekilde sonuçlanması, bu suçu işleyen, azmettiren, şöyle ya da böyle dahli olan herkesin de hak ettiği cezayla karşı karşıya kalması için sürecin yakından takipçisi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Sinan Ateş'in annesi Saniye ateş sessizliğini bozdu: Oğlum siyasi cinayeti kurban gitti        Sinan Ateş'in annesi Saniye ateş sessizliğini bozdu: Oğlum siyasi cinayeti kurban gitti

İmamoğlu'na linç girişimi davasında karar çıktı İmamoğlu'na linç girişimi davasında karar çıktı

Babacan, davanın “alacak verecek meselesi” olarak gösterildiğine ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

“İddianame son derece yüzeysel ve asıl gerçeklerin irdelenmediği bir iddianame. Süreç sadece mahkemeye verilen iddianame üzerinden devam ederse bu davadan adil bir sonucun çıkması zor görünüyor. Bu sürecin gidişatı bizi hukuki açıdan tatmin eden bir noktada değil ama bundan sonra mahkeme heyeti nasıl ele alır, izlememiz görmemiz gerekiyor.”

Babacan, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"Milliyetçi hareketin gerçekten bazı alanlarda bu ülke için güzel hizmetleri olmuştur ama bir de bu hareketin keyfini sürenler, bu hareket üzerinden nemalananlar, bu hareket üzerinden hukuksuzluk, haksızlık yoluna gidenler vardır. Umarım ki Sinan Ateş vakası ve bu cinayet milliyetçi hareketin de bir özeleştiri yapması için vesile olur. Bizim rahmetli Türkeş’e saygımız vardır. MHP olarak kurumsal yapıdan öte şahıslar üzerinden eğilmeyi faydalı buluyorum. Sayın Bahçeli üzerinde büyük sorumluluk var. Sayın Bahçeli’nin üzerindeki sorumluluğunu yerine getirmesi milliyetçi hareketin itibarı açısından da anlamlı olacaktır.”