Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt dışındaki yatırımcılarla görüşmelerini sürdürüyor. Ekim 2023'teki ziyaretinin ardından yeniden Londra'da Chatham House toplantısında yatırımcılarla buluşan Şimşek, Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalar yaptı. Şimşek, enflasyonun gelecek yıl 10'lu rakamların ortalarında, sonrasında ise tek haneli rakamlarda olmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Şimşek "korumacı eğilimler güçlü kalmaya devam ederse küreselleşmeden uzaklaşmanın eşiğindeyiz" ifadelerini kullandı. Enflasyon Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 3,37 artarak yıllık bazda yüzde 75.45 seviyesine yükselmişti.

Türkiye neden BRICS'e üye olmuyor?

Şimşek, Türkiye'nin neden BRICS'e üye olmadığı ile ilgili soruya, Türkiye'nin ana ortağının Avrupa Birliği (AB) olduğu ve AB'den ayrılamayacağı yanıtını verdi.

Yatırım bankaları JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılar kapsamında Şimşek, yüzlerce yatırımcıyla buluşacak.

Dolar/TL'de yeni tarihi zirve Dolar/TL'de yeni tarihi zirve

Şimşek, toplantılarda portföy yatırımcıları, başlıca küresel yatırım fonları ve kredi derecelendirme kuruluşları ile de bir araya gelecek.