Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT'ye verdiği röportajda, Türkiye'nin yabancı sermaye girişlerinde öngörülenin üzerinde bir başarı elde ettiğini açıkladı. Şimşek, sağlam ekonomik politikalar ve yapısal dönüşüm sayesinde yatırımcı güveninin yeniden kazanıldığını belirtti.

Bakan Şimşek, güçlü politikalar ve yapısal reformların birleşimi sayesinde yatırımcı güveninin arttığını vurguladı. Bu güven artışı, Türk varlıklarına olan ilgiyi artırarak sermaye girişlerine dönüştü ve reel döviz kurunu dengelemeye yardımcı oldu. Şimşek, "Portföy tercihlerinin Türk varlıkları lehine olması, girişlerin artmasını sağladı" dedi.

"Ne yapılması gerektiğini biliyoruz"

Şimşek, Türkiye'nin offshore piyasalara yönelik düzenlemeleri gevşetme yollarını araştırdığını ve nispeten uzun vadeli swaplarla başlayabileceğini söyledi. "Ne yapılması gerektiğini biliyoruz, ancak bunun zamanlamasına, sıralamasına ve dozuna karar verilmedi" diyen Şimşek, henüz bu sürecin ilk aşamalarında olduklarını belirtti. Tüm zorlukların üstesinden gelinmese de önemli ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti.

Gelecek planları

Bakan Şimşek, Türkiye'nin ekonomik hedeflerine ulaşmak için kararlılıkla çalıştıklarını ve yatırımcıların güvenini kazanmaya devam edeceklerini belirtti. Şimşek, "Henüz bu sürecin ilk aşamalarındayız. Tüm zorlukların üstesinden geldiğimizi söylemiyorum, ancak iyi bir ilerleme kaydettik" dedi.

Editör: Melisa Aykaç