Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonu dolayısıyla öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik bir mesaj yayımladı. Mesajında öğrenciler için yaz tatilinin dinlenme ve kişisel gelişim fırsatları sunduğunu belirten Tekin, onlara kültürel ve akademik faaliyetlerde bulunmalarını tavsiye etti.

'Türkçenin zenginliklerini keşfedin'

Bakan Tekin, öğrencilere sinemadan tiyatroya, şiirden tarihe, dergilerden gazetelere kadar geniş bir yelpazede Türkçenin zenginliklerini keşfetmelerini önerdi. Ayrıca, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin beceri temelli yaklaşımını temsil eden ve ilk defa uygulanacak zanaat atölyelerinde yeni beceriler kazanmalarını tavsiye etti.

Destekleme ve yetiştirme kursları yaz boyu açık

Yaz tatili süresince destekleme ve yetiştirme kurslarının açık olacağını hatırlatan Bakan Tekin, "Bu kurslara katılarak hem eksiklerinizi giderebilir hem de yeni bilgi ve becerilerle donanabilirsiniz. Ayrıca yaz tatiline özel hazırladığımız zengin içerikli etkinlik kitaplarımızdan mutlaka yararlanın. Bu kitaplar, bilginizi artırarak yeni ufuklar açacak ve tatilinizi daha verimli hale getirecektir. Eğitimde sağladığımız desteklerle, her birinizin kendine özgü potansiyelini en iyi şekilde kullanmasını arzuluyoruz." dedi.

'İnsan yetkinleştirmek için okumalıdır'

Tekin, öğrencilerden yaz tatilinde, okuma ve yazmayı gündelik rutinlerinin bir parçası haline getirmelerini isteyerek, şunları kaydetti:

"Bu süreç, sadece bilgi edinmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kişisel ve toplumsal sorumluluklarınızı da pekiştirir. Zekanızın ve azminizin teriyle, okuma ve yazmanın büyülü rüzgarına kapılarak geleceğinizi şekillendiriyorsunuz. Ancak okumanın bir yönü, anlamı ve hedefi olmalıdır. İnsan kendini geliştirmek, yetkinleştirmek ve başkalarına ışık saçmak için okumalıdır.

Her yaz tatilinde olduğu gibi bu yaz da şehirlerimizi ve kültürlerini keşfedin. Şehirler adım adım, sokak sokak, bina bina, insan insan kendini açar. Gezilerinizde yeni hikayelerle tanışın. Bir insana, bir kalbe dokunmaya çalışın, bir tek kelime etmeden bile bir kalbe dokunmanın mümkün olduğunu unutmayın. Ülkemizin zengin tarihini ve kültürünü yansıtan müzeleri, ören yerlerini ve tarihi mekanları ziyaret ederek bilgilerinizi pekiştirin. Umarım, kendinizi geliştirerek, yeni ilgi alanları keşfederek ve bilgilerinizi artırarak yeni döneme hazırlanırsınız."

'Öğretmen odası buluşmaları' devam edecek

Atlı spor kulübü üyelerinden 2 bin 200 rakımlı yaylada Filistin'e destek Atlı spor kulübü üyelerinden 2 bin 200 rakımlı yaylada Filistin'e destek

Bakan Tekin, öğretmenlere teşekkür ederek, "Öğretmenler Odası Buluşmaları"nın yeni eğitim öğretim yılında da devam edeceğini bildirdi. Velilere ise çocuklarının eğitim yolculuğunda rehberlik etmeleri gerektiğini belirtti. "Çocuklarımızın eğitimine duyduğunuz ilgi ve gösterdiğiniz çaba, gelecek nesillerin şekillenmesinde büyük bir etkiye sahiptir" dedi.

'Çocuğunuzun getirdiği karne dört kişinin karnesidir'

Tekin, velilere kötü karneye sahip çocukları suçlamamaları gerektiğini vurgulayarak, "Kötü bir karne her zaman düzeltilebilir ancak çocuklarımızın kişiliğine verilen zarar onarılamaz." dedi. Karnelerin çocukların gayret ve çabalarının bir özeti olduğunu, başarılarının veya yeteneklerinin nihai göstergesi olmadığını söyleyen Tekin şöyle konuştu:

"Karneleri, çocuklarımızı suçlamak veya yargılamak için değil, onları daha iyi yönlendirmek ve desteklemek için kullanmalıyız. Unutmayın, çocuğunuzun getirdiği karne, en az dört kişinin karnesidir: Anne, baba, öğretmen ve öğrenci. Çocuklarımızın gelecek planlamasında okullar ve öğretmenler kadar ailelerin ve ebeveynlerin de önemli bir katkısı olduğunu lütfen göz ardı etmeyelim. Bu bilinçle hareket ederek, hep birlikte onların potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarabilir ve onları güçlü bir geleceğe hazırlayabiliriz."