Çin'deki kayıp bakan vakasında gizem artıyor. 25 Haziran 2023'ten beri halkın karşısına çıkmayan eski Dışişleri Bakanı Çin Gang'ın yerine önce yeni bir bakan getirildi, şimdi de Gang'ın Ulusal Halk Kongresi üyeliğinden istifa ettiği duyuruldu.

Kongre üyelerinden 26 milyar dolarlık yardım paketine tepki: ABD, İsrail'in suç ortağı Kongre üyelerinden 26 milyar dolarlık yardım paketine tepki: ABD, İsrail'in suç ortağı

Ulusal Halk Kongresi Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Tiencin Halk Kongresi delegesi olan eski bakanın istifası, yerel yasama organınca kabul edildi. Çin Gang'ın, meclis üyeliğinden çıkarılma veya meclis üyeliğinin düşürülmesi yerine istifayla ayrılması dikkati çekti.

Geçen yıl haziran ayı sonunda ortadan kaybolan eski Bakan'ın akıbeti belirsizliğini koruyor.

Hayatta ama...

Çin Gang'ın istifa etmesi, hâlâ hayatta olduğuna ve mahkum olmadığına işaret ediyor. Çin kanunlarına göre, mahkum kişi, siyasal haklarından yaralanamıyor. Ancak hala kamu önüne çıkmaması, eski Bakan'ın bir tür adli gözetim altında tutulduğuna işaret ediyor.

Çin Gang, 25 Haziran 2023'te ortadan kaybolduktan sonra 25 Temmuz 2023'te herhangi bir gerekçe gösterilmeden görevden alınmıştı. Eski bakan hakkında henüz herhangi bir adli kovuşturma da başlatılmış değil.