BM: Gazze'ye insani yardım sokamıyoruz

Filistin'de Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarının kapanmasının ardından BM, Gazze'ye insani yardım sokamadıklarını bildirdi.

7 Ekim'den bu yana İsrail'in ablukası altındaki Filistin'de insanlık dramı derinleşiyor. Birleşmiş Milletler (BM), Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarının kapanmasının ardından Gazze'ye insani yardım sokamadıklarını bildirdi.

"SİVİLLERİN TEMEL İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI ŞART"

İran, Cumhurbaşkanlığı için seçim atmosferine girdi İran, Cumhurbaşkanlığı için seçim atmosferine girdi

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, "Gazze'deki sivillerin temel ihtiyaçlarının karşılanması şart." dedi. Dujarric, Gazze'den ayrılmak isteyenlere yeterli süre ve güvenli yol ile güvenli nihai istikamet sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarının kapandığını anımsatan Dujarric, "Bu insani yardım sokamadığımız anlamına geliyor. 3 binden fazla akut gıdasızlıkla mücadele eden çocuğa ulaştırmamız gereken gıda malzemelerine de erişimimiz yok. Aynı zamanda yakıt da yok." uyarısı yaptı.

Dujarric, BM Kadın Birimi'nin son yaptığı ankete göre "Gazze'de 700 bin kadın ve kız bulunduğunu", hiçbirinin gidecek yeri olmadığını dile getirdi. "Kadın ve kızların yüzde 93'ünün kendilerini evlerinde ve sığınaklarda güvenli hissetmediğini" aktaran Dujarric, kadınların yüzde 80'inin depresyonda olduğunu bildirdi.