Festivalde “AJB Ana Ödülü”, Hırvatistan yapımı Damir Markovina’nın “Bekle Beni” isimli belgeseline verildi.

“AJB Program Ödülü”ne Hint yönetmenler Rintu Thomas ve Sushmit Ghosh’un “Ateşte Dövülmüş” belgeseli lâyık görülürken, “AJB Jüri Özel Ödülü” de Francesca Montagnera yönetmenliğindeki “Kardeşlik” belgeselinin oldu.

“Al Jazeera Balkanlar” Müdürü Tarik Djodic, kapanış programında, festivalin başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade ederek, festivali yüksek sayıda kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

AJB DOC Müdürü Edhem Foco da Korona virüsü salgını sebebiyle geçen yıl çevrim içi düzenlenen festivalin bu yıl yeniden sinema salonlarına taşındığını belirterek herkesin festivalden memnun ayrıldığını kaydetti.

Osmanlı yadigarı: (Cezayir) Bey Sarayı Osmanlı yadigarı: (Cezayir) Bey Sarayı

Bosna Hersek’te 10-14 Eylül’de düzenlenen AJB DOC kapsamında, dünyanın farklı kesimlerinden ve bölge ülkelerinden 11’i yarışma kategorisinde olmak üzere 23 belgesel, sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Bu yıl “Challenge” (Zorluk) sloganıyla düzenlenen festivalde 6 belgeselin dünya prömiyeri, 8 belgeselin bölgesel prömiyeri, 3 belgeselin ise özel gösterimi gerçekleştirilirken, izleyiciler, sinema salonlarının yanı sıra AJB DOC’un resmî sayfası (www.ajbdoc.ba) üzerinden de kaydolmadan, diledikleri belgeseli ücretsiz izleyebildi.

Festival, evrensel insanî değerlere odaklanarak sosyal olguları işleyen yazarları ve belgeselleri teşvik etmek amacı taşıyor. Festival, televizyon yayıncılığı için uyarlanmış belgesel filmleri kapsıyordu.