Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde çatışmalar şiddetlendi. Kentin orta ve batı kesiminden çatışma haberleri geliyor. Haberler, işgalci İsrail'in, operasyonu genişlettiğine işaret ediyor.

Çatışmaların yoğunlaşması, işgalci İsrail'in, Mısır sınırındaki stratejik koridoru tamamen ele geçirildiğini duyurmasının ardından geldi. Siyonist İsrail, "Filadelfi koridoru" adı verilen Gazze-Mısır sınırındaki 14 kilometrelik tampon bölgenin silah kaçakçılığı için kullanıldığını iddia ediyor.

Siyonist İsrail ordu sözcüsü, koridorun operasyonel kontrolünün ele geçirildiğini söyledi. Askerlerin tampon bölgenin altında silah kaçakçılığı için kullanılan yaklaşık 20 tünel bulduğunu belirtti.

Mısırlı yetkililer, Filadelfi koridorunun İsrail'in kontrolüne geçmesinin, iki ülke arasında 1979'da imzalanan barış anlaşmasının ihlali olabileceğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ise Pekin'den uluslararası topluma çağrı yaptı. Sisi, "Filistinlilerin topraklarından sürülmesi girişimlerini durdudun" dedi.

Açıklama, tampon bölgenin İsrail ordusunun eline geçtiğinin ilan edilmesinin ardından geldi.

İsrail tankları, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna girmişti. Gazze kentinin güneyindeki Zeytun Mahallesi'nden de yoğun çatışma haberleri geliyor. Cebaliye ve Beyt Lahiya mülteci kamplarından da duman yükseldiği gelen haberler arasında.

Birleşmiş Milletler verilerine göre 7 Mayıs öncesi 1 milyon 400 Gazze'li Refah'a sığınmıştı. Tankların Refah'e girmesinden bu yana bir milyonunun bölgeyi terk ettiği belirtiliyor.

Haftasonu İsrail saldırısında Refah'taki kamplardan birinde 45 sivil ölmüştü. İsrail, Hamas'ın karargahını ve iki üyesini hedef aldığını idida etmişti.

İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor

İsrail'in saldırıları sürerken Cezayir, Birleşmiş Milletler'e yeni bir karar tasarısı sundu. Tasarı, taraflara acilen ateşkes ve bütün rehinelerin serbest bırakılması çağrısı içeriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail'e savaş sonrası stratejisini hazırlarması çağrısı yaptı. Blinken, "Savaş sonrası için plan yoksa savaş sonrası da olmaz" dedi.