Çiftçi, CHP'li Gürer'e dert yandı: 40 senemi verdim, oturacak evim yok

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, fasulye, kabak, soğan gibi çeşitli sebze ürünlerini yetiştiren üreticiyi çalıştıkları tarlada ziyaret etti. CHP'li Gürer, üreticilere yaptıkları masrafların karşılığında sattıkları üründe kazanç sağlayıp sağlayamadığını sordu. Üretici ise "40 senedir sebze üretiyorum, bir ev sahibi bile olamadım" dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarlada ziyaret ettiği çiftçilerin sorunlarını dinledi. Üreticiler girdi maliyetlerindeki artışlardan, ürettikleri ürünlerden para kazanamadıklarından ve ithal tohumlarda yaşadıkları sorunları anlattı.

Sakarya'da elektrik kablosu patladı: Mahalle sokağa döküldü Sakarya'da elektrik kablosu patladı: Mahalle sokağa döküldü

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, sebze ürünlerini yetiştiren üreticiye yaptıkları masrafların karşılığında sattıkları üründe kazanç sağlayıp sağlayamadığını sordu.

Üretici ise şu sözlerle derdini anlattı:

"Karnımızı zor doyuruyoruz, çalışıyoruz; çoluk çocuk, karı koca burada işçi gibi çalışıyoruz ama anca ekmeğimize yetiyor. İşçi ücretleri arttı, mazot arttı, gübre ve ilaç fiyatları arttı. Ayrıca bu tohumlar bir kısmı ithal tohum mu bilmiyorum ama hep ilaca bağımlı. Şu anda biberlerimize bakın, ufacık kurtlar var. Önceden böyle şeyler bilmezdik, ilaçlar pahalı, birini alsam diğerini alamıyorum"

'40 SENEMİ VERDİM, OTURACAK EVİM YOK'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, fasulye yetiştirmenin maliyetini ve ne kadara satmaları durumunda kendilerini kurtaracağını sorması üzerine üretici, “En az 60-70 TL. İki üç kişi bu işle uğraşıyor, yevmiyeleri 700 TL, yeme içme her şey bana ait. Sadece yevmiyeleri 700 TL. Tarlamız var, yapacak başka işimiz yok, mecburen çalışıyoruz. Doğduğumuzdan beri toprakla uğraşıyoruz. 40 senemi verdim, hâlâ oturacak evim yok.” dedi.