Konya ve Adana'da faaliyet gösteren bir suç örgütü, depremzedelerin hasarlı araçlarını ucuza alıp, şasi ve motor numaralarını değiştirerek sattı. İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şubesi Oto Hırsızlığı Büro Amirliği ekiplerinin 6 ay süren teknik ve fiziki çalışmaları sonucunda, çete üyeleri yakalandı.

Depremzedelerin hasarlı araçlarını satın aldılar

Ekipler, suç örgütünün 6 Şubat depreminin ardından depremzedelerin hasarlı araçlarını düşük fiyatlarla satın aldığını belirledi. Konya ve Adana'daki çete üyelerinin, hasarlı araçları hurdalıklardan 20 ile 30 bin TL karşılığında aldıkları ortaya çıktı.

Şasi ve motor numaralarını değiştirdiler

Çete, depremzedelerden alınan hasarlı araçların şasi ve motor numaralarını Bulgaristan'dan getirilen marka, model ve rengi benzeyen araçlarla değiştirdi. Şebekenin Bulgaristan'dan her birini 3-5 bin avroya aldığı otomobilleri Konya'nın Çumra ilçesindeki sanayi sitesindeki iş yerine getirdikleri tespit edildi.

Burada lazer yöntemiyle şasi ve motor numaralarının değiştirilip, tescil evrakını kendileri veya yakınlarının üzerine alıp satıldığı anlaşıldı.

25 milyon TL’lik vurgun

Şüphelilerin birbirleri arasında geçen telefon konuşmalarında ise otomobillerin motor ve şasi numaralarının değiştirilmesi için "LPG beynini kapat" diyerek şifreli konuştuğu belirlendi.

Sakarya'da elektrik kablosu patladı: Mahalle sokağa döküldü Sakarya'da elektrik kablosu patladı: Mahalle sokağa döküldü

Çete, bu yöntemle 49 otomobili satıp, 25 milyon TL'lik vurgun yaptı.

5 kişi tutuklandı

6 ay süren çalışmalar sonucunda düzenlenen operasyonda Emre Özer (32), Hasan Hüseyin Yalçınkaya (42), Emre Örs (30), Ferhat Büyükeken (40), Metin Demir (29), S.Ç. (32), A.Y. (46) ve N.E. (41) gözaltına alındı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda araç satış sözleşmeleri, vekaletnameler, araç ruhsatları ve plakalar ele geçirildi.

Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Emre Özer, Hasan Hüseyin Yalçınkaya, Emre Örs, Ferhat Büyükeken ve Metin Demir tutuklandı, diğer şüpheliler ise serbest bırakıldı.