Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in ikili görüşmesine dair açıklamalarda bulundu.

İşgalci İsrail 15 Filistinliyi şehit etti İşgalci İsrail 15 Filistinliyi şehit etti

Peskov görüşmenin 5 Ağusots'ta Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleşeceğini belirtti. görüşmede Türkiye, Rusya, Ukrayna ve birleşmiş milletler tarafından imzalanan tahıl anlaşmasının ana gündem olacağını söyledi.

Erdoğan ve Putin'in Ukrayna tahılının Karadeniz'den sevkiyatı için İstanbul'da kurulan ortak koordinasyon merkezi'nin çalışmalarını inceleyeceğini ifade etti.

Rus sözcü "şimdi tahıl anlaşmasının uygulanmasına başlanıyor ve süreç devam edecek. elbette Soçi'deki görüşme bu konunun ele alınması için iyi bir fırsat olacak" dedi.

Peskov ayrıca Soçi'de iki liderin savunma alanında ortak iş birliğini de ele alacağını belirtti. ''bu görüşmelere bayraktar dahil mi?'' sorusuna Peskov net yanıt vermedi.

bilindiği üzere tahıl anlaşması sonrası Rusya'nın Odesa limanına saldırması Ankara ve Moskova arasında tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

Erdoğan'ın yanı sıra Amerika Birleşik Devetleri ve Birlemiş Milletler'den de Rusya'ya uyarı gelmişti. Uyarıların ardından Rusya Odesa saldırısının tahıl anlaşmasını hedef almadığını iddia etmişti.