Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlık Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda haftalık değerlendirme toplantısı yaptı. Aktürk, ABD ile yürütülen F-16 sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

F-16 tedarik ve modernizasyon süreci, kullanımı ile F-35 programına yönelik soru üzerine Aktürk, şunları söyledi: "40 adet F-16 Blok-70 tedariki ve 79 adet F-16 uçağının Viper Modernizasyonu ile muhtelif diğer malzemelerin teminine yönelik resmî Kongre bildirimi ABD yönetimince 26 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilmiş, taleplerimize ilişkin; Kongre onay süreci 11 Şubat 2024 tarihinde tamamlanmıştır.’’

HAZİRAN-TEMMUZ TAKVİMİN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BEKLENİYOR

Japon deprem uzmanından uyarılar... 3 ili işaret etti! Japon deprem uzmanından uyarılar... 3 ili işaret etti!

Aktürk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şubat ayı sonuna kadar taslak Teklif ve Kabul Mektupları'nın tarafımıza iletilmesi beklenmektedir. Teklif ve Kabul Mektupları'nın tarafımızdan incelenmesi ve ABD yetkilileri ile birlikte projeye son halinin verilmesini müteakip 2024 Haziran-Temmuz aylarında takvimin yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Modernizasyon faaliyetlerinin ve tedarik edilecek uçakların üretim işlemlerinin ülkemizde gerçekleştirilmesi yönünde görüşmelerimiz devam etmektedir. Temin ve modernize edilecek F-16’ların kullanımına yönelik iddiaların aksine daha önce de vurguladığımız gibi herhangi bir şart söz konusu değildir. F-35 konusunda ise her iki ülkenin de duruşunda herhangi bir değişiklik yoktur."