CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, evinin mutfağında çektiği bir video konuşmasıyla vatandaşlara hitap etti.

Ülkenin derin bir ekonomik krizin içinde olduğunu ancak halkın gerçekte olup biteni henüz tam olarak idrak etmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, halktan bütün ön yargılarını birkaç dakikalığına bir kenara bırakıp kendisini kalpten dinlemesini istedi.

“Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız”

Hükümetlerin gelip geçtiğini ancak bu ülkede yoksulluğun ve ekmek kavgasının bitmediğini belirten Kılıçdaroğlu, mevcut hükümetin son ekonomi politikasını da şöyle değerlendirdi:

Karamollaoğlu’ndan KPSS tepkisi: Tuz koktu, artık bu iktidarın ömrü bitti Karamollaoğlu’ndan KPSS tepkisi: Tuz koktu, artık bu iktidarın ömrü bitti

“Türkiye tarihinde ilk defa bir iktidar, yani bu saray hükümeti, bile isteye halkımızı daha da fakirleştiriyor. Bu karnı aç çocukların anne ve babalarının emeğini daha da değersizleştirerek, ‘ucuz emek’ olarak emperyalistlere satacağını açık bir dille bağırarak her yerde söylüyor. Fakirliğimizi satmaya hazırlanan bir iktidarla karşı karşıyayız. Emeğinizin değeri ucuzlayacak ki Batılının dolarına peşkeş çekilebilsin. Saray’ın gelecek için ülkemize artık tek bir vaadi var, o da emekçinin sömürüsü. Siz çalışacaksınız Sevgili Halkım, Batı’nın refahı daha da artacak. Budur vaatleri.”

Kendisi için eşit bir gelir dağılımının, hakkaniyetsiz ve fakirleştiren bir büyümeden çok daha önemli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, hedefinin, yoksulluk oranını çok hızlı bir şekilde azaltmak ve sosyal adaleti sağlamak olduğunu söyledi.

“Bu ‘organize kötülük’ ile kavga edeceğim, kavga edeceğiz”

Kılıçdaroğlu, fakir fukaranın iyice fakirleştirilmesi üzerinden ihracatçıların daha çok dolar kazanmasına katiyen karşı olduğunu ifade ederek, yoksul kesimlerin en azından orta gelir düzeyine taşınması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Kendisinin ve CHP’nin sosyal demokrat olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ben, sosyal devlete inanırım. Ben, fakirliği söküp atarsam bu topraklardan, halkımın duasını alırım. İşte o da bana yeter.” dedi.

Kılıçdaroğlu, bu fakirleştirme sürecinin kabul edilebilir bir şey olmadığının altını çizerek, sırf iktidar bu sebeple oy kaybedecek diye arkasına yaslanıp bu olup biteni izleyemeyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Oy değildir mesele, çocuklarımızdır. Hiçbir çocuğumuzun yatağa aç girmemesidir. İşte bu yüzden, bu ‘organize kötülük’ ile kavga edeceğim, kavga edeceğiz.”