Filistin için Bin Genç üyelerinin açıklaması

Tutuklama istemiyle Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine sevk edilen Filistin için Bin Genç İnisiyataifi üyesi 5 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Tutuklama kararına tepki gösteren Filistin İçin Bin Genç inisiyatifi "İntifadanın sesini yılmadan haykıran arkadaşlarımız onurumuzdur. Tüm Filistin dostlarını dayanışmaya çağırıyoruz. Nehirden denize Filistin özgür olana dek mücadelemiz sürecek" şeklinde açıklama yaptı.

Adnan Oktar davasında yeni gelişme: 4 kişi tahliye edildi Adnan Oktar davasında yeni gelişme: 4 kişi tahliye edildi

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA

Filistin için Bin Genç İnsiyataifi üyeleri gözaltındaki arkadaşlarının tutuklanma talebiyle sevk edilmesini Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde protesto etti. Açıklamada, “Bir halk katledilirken katille ticaret yapmak suç değil de, soykırıma ortak olmayın demek mi suç?​” denildi.

Açıklamada; “Çağlayandayız,5 arkadaşımız 30 Mart Filistin Toprak günü için düzenlediğimiz eylem gerekçe gösterilerek tutukluğa sevkedildi. Barışcıl şekilde gerçekleşen,hiçbir saldırı ve gözaltının olmadığı,sadece Filistin halkının Siyonist işgale karşı direnişinin sesini yükselttiğimiz eylemde attığımız Katil İsrail İşbirlikçi Erdoğan sloganı sebebiyle arkadaşlarımız cumhurbaşkanına hakaret suçuyla yargılanıyor. Aylardır, Filistin halkının talebi neyse eylemlerimizde biz onu dillendiriyoruz. İsrail ile ticareti sürdürmek soykırıma ortak olmaktır, Filistin'e ihanettir Siyonistlerle tüm ilişkiler ticaret derhal kesilsin çağrısını haykırıyoruz” denildi.

Dün Erdoğan’ın Türkiye'nin İsrail ile 9.5 milyar dolar hacmindeki ticaretini itiraf ettiği belirtilen açıklamada; “Daha dün 8 aydır surdurdukleri ticareti itiraf edenler,bugün tek bir Filistinli kardeşimizin canı, cebinize giren kanlı paradan değerlidir diyen 5 arkadaşımızı yargılıyorlar.

Soruyoruz, bir halk katledilirken katille ticaret yapmak suç değil de, soykırıma ortak olmayın demek mi suç? İsraile çeliğinden enerjisine kaynak sağlamak suç değil de ticareti kesin, işgalciyle işbirliğine son verin demek mi suç?​” denildi.

Arkadaşlarının “İsraille ticaret kesilsin demeniz için size kim emir veriyor, kim tarafından fonlanıyorsunuz” diye sorgulandığı ifade edilen açıklamada; “Biz mücadele emrini yalnızca onurlu Filistin direnişinden alıyoruz! Soruyoruz, peki siz 8 aydır soykırımı fonlayan, artık itiraf ettiğiniz kanlı ticaretiniz için icazeti kimden aldınız ?

Esas suç Filistin halkı tüm dünyanın gözleri önünde katledilirken, elinizdeki yaptırım gücünü kullanmayıp bu kanlı ticareti durdurmak için soykırımın 8.ayına kadar beklemektir. Esas suç Gazze harap olana, on binlerce Filistinli katledilene kadar israile yaptırım uygulamamaktır. Esas suç Filistin işgalden özgürleşene kadar değil yalnızca ateşkese kadar ticareti durdurma kararı alıp soykırımcı israilin meşruiyetini tanımaktır. Esas suç iki devletli çözümü savunarak Siyonist yapının varlığını kabul etmektir” denildi.

Açıklamada son olarak şöyle denildi; “Tekrar ediyoruz, Siyonistlerle işbirliği yapanları ifşa etmek suç değil, göğsümüzde onur nişanesidir. Filistin için 5 değil,binlerce genciz, hepimizi yargılayacak yeriniz var mı! Filistin direnişinin yolundan yürüyeceğiz, mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Yüreği Filistinle atan herkesi dayanışmaya çağırıyoruz.”