İsrail ve Hamas arasındaki saldırılarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı her geçen gün artarken bölgeye yardım girişinin engellenmesi nedeniyle büyük bir "insani felaket" yaşanıyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları ve yardım girişini engellemesi sonucunda yetersiz beslenme ve susuzluktan hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye ulaştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yazılı bir açıklama yaparak Gazze kentindeki Şifa Hastanesi’nde yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle 15 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti. Aynı şekilde Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’da bulunan Kemal Advan Hastanesi’nde de yetersiz beslenme ve susuzluk sebebiyle 72 yaşında bir Filistinlinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Yetersiz beslenme ve dehidrasyondan kaynaklı ölümlerin sayısının yalnızca hastanelere ulaşanları yansıttığını belirten Kudra, "Onlarca kişinin hastanelere ulaşamadan açlıktan sessizce öldüğünü tahmin ediyoruz." ifadelerini kullandı.

İsrail Gazze’yi kıtlığa sürüklüyor

Birleşmiş Milletler, İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde 2,2 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

Gazze'de işgal devam ediyor: Şehit sayısı 33 bin 545'e yükseldi Gazze'de işgal devam ediyor: Şehit sayısı 33 bin 545'e yükseldi

BM'ye göre, Gazze'de 378 bin kişi Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre "felaket" olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de "acil durum" olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

Özellikle Gazze'nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğütmeye başladığı bildiriliyor.