İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden bir kaynak, Hamas'ın Gazze'de ateşkesi öngören tekliflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD: İran, nükleer silah malzemesi üretmeye bir iki hafta uzaklıkta ABD: İran, nükleer silah malzemesi üretmeye bir iki hafta uzaklıkta

Açıklamaya göre Netanyahu, perşembe akşamı ateşkes anlaşmasına ilişkin Hamas önerilerini değerlendirmek üzere güvenlik kabinesini toplayacak.

Kaynak ayrıca, kabine toplanmadan önce Netanyahu'nun ateşkes görüşmelerinde yer alan müzakere ekibiyle istişarelerde bulunacağını söyledi.

Rehine takası yakın

İsrail gizli servisi Mossad, Hamas'ın Gazze'de ateşkesi öngören tekliflerini İsrail'e ilettiğini açıklamıştı. Hamas'ın yanıtının inceleneceği ve arabuluculara yanıt verileceği belirtilmişti.

İsrail basını, Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın rehine ailelerine,rehine takası anlaşmasının hiç olmadığı kadar yakın olduğunu söylediğini yazdı.

Haniye'nin ateşkes temasları

Hamas lideri İsmail Haniye'nin Katarlı ve Mısırlı müzakerecilerle Gazze'de savaşı sonlandıracak anlaşmaya varılması konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı.

Haniye'nin son gelişmelerle ilgili Türk yetkililer ile de görüştüğü belirtildi.

Mısır, Katar ve Amerika Birleşik Devletleri'nin de aralarında bulunduğu arabulucu ülkeler, 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalara son verilmesi için taraflar arasında görüşmeler gerçekleştiriyor.