İşgalci İsrail'in 5 ayı aşkın süredir bombaladığı ve halkı zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi'ndeki durum her geçen gün kötüleşmeye devam ediyor.

Gazze Şeridi'ndeki duruma ilişkin bilgi veren Gazze Belediyesi Sözcüsü Hüsnü Mehna, Gazze kenti ve kuzey bölgelerine gelen yardımların çok önemli olduğunu ancak yetersiz kaldığını belirtti.

Menha, "İnsani krizin korkunç bir şekilde kötüleşmeye devam etmesi halinde Gazze'nin kuzeyinde açlık ve susuzluktan kaynaklı ölümlerin artacağı uyarısında bulunuyoruz." dedi.

Kişi başına düşen su miktarı 2 litreye kadar indi

Gazze'de savaş öncesinde kişi başına düşen su miktarının 90 litre olduğunu ancak bugün bu miktarın 2 litreye kadar indiğini aktaran Mehna, yaşanan susuzluğun, İsrail'in altyapı ve belediye tesislerine yönelik şiddetli saldırıları sonucunda su şebekelerinin ciddi şekilde zarar görmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Mehna, İsrail ordusunun 40 su kuyusunu, 9 su tankını, 42 ​​bin metre su şebekesini ve farklı çaplarda 500 vanayı tahrip ettiğini, geri kalan su kuyularını işletmek için gerekli yakıtın bulunmadığını belirterek, Gazze belediyesinin geçen kasım ayından beri herhangi bir yakıt temin edemediğine dikkat çekti ve belediyelere temel hizmetleri sağlayabilmeleri için yakıt sağlanması gerektiğini vurguladı.

70 bin ton çöp birikti

Columbia Üniversitesi'nde Gazze protestoları nedeniyle dersler çevrim içi yapılacak Columbia Üniversitesi'nde Gazze protestoları nedeniyle dersler çevrim içi yapılacak

Mehna ayrıca, Gazze kentindeki çevre koşullarının da "felaket" düzeyinde olduğunu vurgulayarak, Şifa Hastanesi'nin çevresi başta olmak üzere Gazze kentinin sokak ve caddelerinde 70 bin ton çöp biriktiğini söyledi. İsrail ordusunun sadece Gazze kentinde 1 milyon metrekarelik yolu yok ettiğini belirtti.

Gazze Şeridi'nde İsrail'in yardım girişine izin vermemesi sonucu kıtlığa sürüklediği belirtilen Mehna, şu ana kadar 27 kişinin "açlık ve susuzluktan" öldüğünü ifade etti.