İsrail ve Hamas arasındaki savaşta hayatını kaybeden sivillerin sayısı her geçen gün artarken bölgeye yardım girişinin engellenmesi nedeniyle büyük bir "insani felaket" yaşanıyor. ABD’nin insani yardımların deniz yoluyla ulaştırılması için Gazze Şeridi kıyısına inşa edilecek liman için gitmekte olan ABD Donanması’na ait geminin makine dairesinde yangın çıktı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Reisi'yi taşıyan helikopterin düşmesine ilişkin ön raporu yayımladı İran Genelkurmay Başkanlığı, Reisi'yi taşıyan helikopterin düşmesine ilişkin ön raporu yayımladı

Donanma Sözcüsü, gemideki yangının geçtiğimiz hafta çıktığını ve geminin ABD’ye geri döndüğünü aktardı. Geminin USNS 2nd LT John P. Bobo olduğunu ifade eden sözcü, geminin Gazze Şeridi kıyısına inşa edilecek olan liman için ekipman ve personel taşıdığını aktararak, yangında ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

Sözcü, geminin Florida’ya kendi imkanları ile geri döndüğünü ifade ederek, yangınla ilgili soruşturmanın devam ettiğini aktardı.

Yaşanan olayın liman inşaatını etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmezken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin geçtiğimiz haftalarda söz konusu limanın "muhtemelen" 21 Nisan’a kadar hazır olacağını aktarmıştı.