Hamas: Gazze'de ateşkese yönelik müzakerelerin tüm aşamalarında olumlu tutum sergiledik Hamas: Gazze'de ateşkese yönelik müzakerelerin tüm aşamalarında olumlu tutum sergiledik

Gazze daha da büyük bir felakete sürükleniyor: Tüm yardım girişleri artık İsrail'in elinde

İki gün önce Philadelphia Koridoru'nda kontrolü ele geçiren İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin tüm sınırlarında askeri kuşatmayı artırarak bölgeye yardım girişinin sağlandığı tüm noktaları elinde tutmaya başladı. Halihazırda büyük bir insani felaket yaşayan Gazze'nin, İsrail'in engellemeleriyle birlikte daha da büyük bir krize sürükleneceği tahmin ediliyor.

İsrail ordusunun, 29 Mayıs'ta Filistin-Mısır sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru'nda kontrolü sağladığını duyurmasının ardından Gazze Şeridi'nin tüm sınırlarındaki askeri kuşatma pekiştirilmiş ve bölgeye yardım girişinin sağlandığı bütün noktalar ele geçirilmiş oldu.

İsrail ordusunun bu adımı, Gazze Şeridi'nin Mısır'la coğrafi ilişkisini kesiyor ve Tel Aviv yönetimine 7 Ekim 2023'ten bu yana sürdürdüğü saldırılar nedeniyle büyük bir insani felaketin yaşandığı Gazze'ye insani yardım girişini engelleme veya kısıtlamasına imkan tanıyor.

Bu gelişmeden en çok etkilenen ise savaş ve uluslararası yasaları ihlal eden İsrail'in mevcut kısıtlamaları nedeniyle zaten ciddi bir gıda, su ve ilaç sıkıntısının görüldüğü, açlıktan ölümlerin kaydedildiği Gazze Şeridi'nde yaşayan 2,3 milyon Filistinli oldu.

2,3 MİLYON İNSAN ACİL YARDIM BEKLİYOR

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamaya göre, günlük yardımlarla geçinen 2 milyonu birden çok kere yerinden edilmiş 2,3 milyon Filistinlinin, İsrail'in "aç bırakma" politikası nedeniyle günde 7 milyondan fazla öğüne ihtiyacı var.

Ayrıca, bu kadar çok sayıda yerinden edilmiş insanın ihtiyaçlarını karşılamak için bölgeye yakıt, ilaç ve diğer yaşamsal ihtiyaçların da gönderilmesi gerekiyor.

Ancak İsrail'in yardım girişine yönelik katı kısıtlamaları ve sınır kapılarını kapatması Gazze'deki insani krizi daha da artırıyor.

Editör: Yunus Tutkun