ABD Başkanı Joe Biden'ın Filistin ve İsrail arasında yaşanan savaşın durması için ortaya koyduğu ateşkes anlaşmasındaki detaylar ortaya çıktı. İsrail basınında çıkan haberlerde ,Hamas'ın İsrail ile yapılacak olan ateşkes anlaşmasında Çin, Rusya ve Türkiye'nin garantör olmasını talep ettiği iddia edildi.

Siyonist İsrailli aşırı sağcı bakandan Mescid-i Aksa'ya baskın Siyonist İsrailli aşırı sağcı bakandan Mescid-i Aksa'ya baskın

İsrail basınında yer alan haberlerde, Hamas'ın İsrail ile yapılacak olan ateşkes teklifine verdiği yanıtta talep ettiği değişikliklere yer verildi.

Hamas Türkiye’nin garantör olmasını talep etti

İsrail basınında çıkan haberlerde Hamas'ın rehinelerin serbest bırakılmasını da içeren ateşkes anlaşmasında Çin, Rusya ve Türkiye'nin garantör olmasını talep ettiği iddiası gündeme bomba  gibi düştü. Hamas tarafından yapılan bu teklifin hem ABD hem de İsrail tarafından bu talebin reddedildiği ifade edilen haberlerde, bu talebin, İsrail tarafından geçen ay sunulan ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından kamuoyuna açıklanan ateşkes teklifinde Hamas tarafından yapılan birkaç değişiklikten biri olduğu aktarıldı.

Hamasın talebi Siyonist İsrail’in geri çekilmesi

Hamas'ın talepleri arasında kalıcı ateşkes için güncellenmiş bir zaman çizelgesi ve İsrail askerlerinin Refah ve Mısır- Gazze sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru da dahil olmak üzere Gazze Şeridi'nden çekilmesinin yer aldığı belirtildi.

ABD Başkanı Biden, ateşkes teklifi ise şöyle, Gazze Şeridi'ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar'a ilettiğini bildirmişti. Hamas, ateşkes planına dair yanıtında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ve işgalinin sonlandırılmasına öncelik verdiğini, "savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu yaklaşım gösterdiğini" belirtmişti.