İlim Yayma Vakfı’na ait yurt binası inşaatı, bir süredir sosyal medyada, silueti bozduğu için tepkilere sebep oluyordu.

'Kardeşliğe ve merhamete inanıyoruz' 'Kardeşliğe ve merhamete inanıyoruz'

İBB, “Yenileme Alanları Ada Avan Projeleri” ile ilgili mevzuatın gerektirdiği İBB onayı bulunmadığı ve Dünya Miras Alanı Süleymaniye’nin silûetini perdelediği gerekçesi ile projenin yeniden değerlendirilmesi için Koruma Bölge Kurulu’na başvuruda bulundu.

İBB, İlim Yayma Vakfı’na ait yurt binası inşaatı için acil durdurma kararı verilmesini istedi. İBB’nin başvurusunda, yapı projesinin yürürlükteki imar planına ve yönetmeliğe aykırı olduğu belirtildi.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından yapılan başvuruda, onay işlemleri tamamlanmadan ruhsat ve inşaat sürecinin başlatıldığı belirtildi. Başvuruda, Süleymaniye yenileme alanındaki bir adada yapılacak uygulamanın bütün yenileme alanına emsal teşkil edeceğine dikkat çekildi.

Başvuruda binanın, yıkılan yapıdan daha yüksek bir biçimde inşa edildiği belirtildi. Yıkılan binanın çatı üst kotu 52,89 metre iken uygulaması yapılan binada çatı üst kotunun 53,19 metre olduğu vurgulandı. Kaçak katı olan eski binayı emsal alarak Süleymaniye çevresinde silûet etkisini bozacak bir kot belirlendiği vurgulanarak, iddia edilenin aksine yıkılan binadan daha yüksek bir proje uygulandığına dikkat çekildi.

İBB’den yapılan açıklamada, “İBB, Dünya Miras Alanı Süleymaniye’nin silûetinin etkilenmemesi ve gelecek nesillere aktarılması için titiz çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda devam eden çalışmalar neticesinde, önceki yıllarda oluşmuş uygulamaları belirleyen İBB, kaçak kat, teras ve benzer yapılarla ilgili önümüzdeki günlerde gerekli yıkım işlemlerine de başlayacak.” denildi.