İmamoğlu: Mülteci sorunu, popülist ve yabancı düşmanı söylemlerde kullanılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Günü kutlaması kapsamında yaptığı konuşmada, mülteci meselesinin AB sınırlarının dışına taşınmaya çalışıldığını söyledi. Mülteci sorununun, Avrupa’da sağ otoriterliğin yükselmesine zemin hazırlayan popülist ve yabancı düşmanı söylemlerde kullanıldığına dikkat çekti.

İmamoğlu, Avrupa'nın mülteci sorununu çözme yaklaşımını eleştirerek, Avrupa ülkelerinin bu konuda yeterince tutarlı olmadığını ifade etti. Mültecilerin Türkiye gibi AB sınırlarının dışındaki ülkelerde tutulmasının popülist söylemlere yol açtığını vurguladı. Gazze'de yaşanan krize de değinerek, masum Filistinlilerin katledilmesinin daha yüksek sesle eleştirilmesi gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE'DE DEMOKRASİ VE SOSYAL DEMOKRASİ

İmamoğlu, Türkiye'de demokratik değerlerin zayıflamasına rağmen halkın demokratik değerlere bağlılığını koruduğunu, Mart 2024 yerel seçimlerinde muhalefetin güçlenerek demokrasinin dayanıklılığını gösterdiğini söyledi. İBB'nin beş yıldır ayrım gözetmeden tüm İstanbullulara eşit hizmet sunduğunu belirten İmamoğlu, bu anlayışı sürdüreceklerini ifade etti.

AVRUPA'NIN GELECEĞİ VE TÜRKİYE

İmamoğlu, Avrupa'nın demokratik sorunlarla mücadele ederken Türkiye'nin rolünün göz ardı edilmemesi gerektiğini ve AB'nin genişleme politikalarında Türkiye'ye yer verilmemesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. CHP olarak Türkiye'nin Avrupa'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve çözümlerin paydaşı olarak konumlandıklarını belirtti.

'İSTANBUL MODELİ AVRUPA'DA DA İLHAM KAYNAĞI OLMAYI SÜRDÜRECEK'

Kurtulmuş'tan yeni anayasa mesajı: Köşelerinden bağırmaya devam etsinler Kurtulmuş'tan yeni anayasa mesajı: Köşelerinden bağırmaya devam etsinler

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

İstanbul'daki yönetim anlayışımızın temelinde demokrasi ve katılımcılığının olduğunun altını çiziyorum. Bunu, son 5 yıl içinde yaptığımız icraatlarla kanıtladık. Ben, bu 5 yıl içinde insanı odağımıza aldığımızı, ayrım gözetmeden on altı milyon İstanbulluya eşit hizmet vermemizi, şehri yurttaşlarla beraber yönetmemizin altını çiziyorum. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde de aynı anlayışla çalışmaya devam edeceğiz. Katılımcı İstanbul modeli sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da ilham kaynağı olmayı sürdürecek.

Konuşmasını sonlandırırken, İmamoğlu, Avrupa'da sosyal demokrat belediye başkanlarıyla birlikte Avrupa'nın demokratik sorunlarını ele almayı sürdüreceklerini ifade etti.