İngiliz bankadan dolar/TL analizi

Aylardır yatay seyreden Dolar/TL kurunda son günlerde yukarı yönlü bir ivme izlenirken, yabancı analistler TL'de kontrollü değer kaybı olabileceğine işaret ediyor.

Yaz dönemi boyunca Türkiye'de ekonomi yönetiminin Türk lirasında değer kaybına izin verebileceğini öngören Barclays analistleri, 2024 yılı boyunca Türkiye'de politika faizinin sabit tutulacağı öngörüsünde bulundu.

Barclays Türkiye ile ilgili daha önceki analizinde Türk bankalarının tahvilleriyle ilgili tavsiyesini yükselttiğini belirtmişti.

Analistler ayrıca, Körfez bölgesi de dahil olmak üzere EEMEA’daki (Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) diğer banka tahvil piyasasına kıyasla, Türk banka tahvillerini cazip bulduğunu belirtti. Analistler, Türk bankalarının tahvillerinde yüksek getirisinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurdu: OVP'yi eylülde güncelleyeceğiz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurdu: OVP'yi eylülde güncelleyeceğiz

DOLAR/TL'DE SON DURUM

Geçen yıl eylül ayından bu yana aylık bazda aralıksız değer yitiren TL, mart ayını dolar karşısında yüzde yüzde 3,5 ile Temmuz'dan bu yana en belirgin değer kaybıyla kapattıktan sonra nisan ayını yüzde 0,04 ile sınırlı bir değer kazancı ile tamamlamıştı.

TL mayısta dolar karşısında yüzde 0,4 değer kazanmıştı. Nisan ve mayıs aylarının ardından haziran ayının ilk bölümünde de TL dolar karşısında dar bantta hareket etmişti.

Yerel seçimlerin ardından 32-32.6 bandında yatay seyreden dolar/TL'de son günlerde küresel yatırımcının günlük risk iştahını yansıtan sınırlı dalgalanmalar görülmeye başlanmıştı.

Bayram nedeniyle piyasalar kapalı olsa da dolar/TL kuru yurt dışı işlemlerin etkisiyle 32,56 seviyesinden işlem gördü.

Dün satıcılı bir seyir izleyen dolar/TL, günü yüzde 0,8 düşüşle 32,5229'dan tamamlamıştı. Dolar endeksi ise dün önceki kapanışın hemen üzerinde günü 105,2 seviyesinden tamamlarken, şu sıralarda da yatay bir seyir izliyor.