Instagram'ın sahibi Meta, siyasi içeriklerin öne çıkmasını sınırlamak için yeni bir adım atıyor. Şirketin CEO'su Adam Mosseri'nin açıklamalarına göre, Threads'in rakibi olan X'te siyasi paylaşımlar ve haberler ağırlıkta olurken, Threads'ten yeni bir adım geliyor.

Meta, Instagram ve Threads platformlarında siyasi içeriklerin tanıtımını yapmayacağını duyurdu. Şirket, çeşitli alanlar için algoritmaları aracılığıyla siyasi içeriği sınırlayacaklarını belirtti. Bu güncelleme, Keşfet, Reels, Öneriler gibi içerik önerilen yerlerde geçerli olacak ve varsayılan olarak siyasi içerikler sınırlı tutulacak. Ancak, kullanıcılar istedikleri takdirde bu özelliği kapatabilecek ve tüm siyasi içeriklere izin verebilecekler.

Siyasi içeriklere yönelik bu sınırlamanın, takip edilmeyen hesaplardan önerilen içerikler için geçerli olacağı belirtiliyor. Takip edilen bir kullanıcının siyasi paylaşımları ise kullanıcıların akışlarında görünmeye devam edecek.

Meta'nın bu hamlesiyle, platformların siyasi içeriklerin yayılmasını kontrol altına alarak kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedeflediği ifade ediliyor.