Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da aylar önce başlayan İsrail saldırıları sonucunda tutuklanan gazeteciler hakkında Filistin Esirler Cemiyeti'nin yaptığı açıklamada güncel bilgiler paylaşıldı.

İsrail güçlerinin, Filistin halkına karşı devam eden "soykırım"ın yanı sıra saldırı, tehdit, gözaltı ve alıkoyma eylemlerini artırdığı belirtildi. Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana gerçekleştirilen saldırılarda 80 Filistinli gazetecinin gözaltına alındığı veya alıkonulduğu, bunlardan 49'unun hala İsrail güçleri tarafından tutulduğu bildirildi.

Gazze Şeridi’nde saldırılar ve gözaltılar devam ediyor

El Halil'de Bilal Tavil ve Mahmud Fatafata isimli gazetecilerin gözaltına alındığı ve tutukluluk sürecinin "soruşturmanın tamamlanması" bahanesiyle 9 Haziran'a kadar uzatıldığı duyuruldu.

Gözaltına alınan 4 kadın gazeteciden İhlas Savalha, Büşra Tavil ve Esma Hariş'in "idari tutuklu", Rula Hasaneyn'in ise "provokasyon" bahanesiyle tutulduğu aktarıldı.

Kadın gazeteci Sümeyye Cevabira'nın da "ev hapsinde" tutulduğu bilgisi verildi.

Gazze'de ise 12 gazetecinin zorla kaybedildiği, çoğunluğunun 16 Kasım'da Şifa Hastanesine düzenlenen ve yaklaşık 10 gün süren baskın sırasında alıkonulduğu da kaydedildi.

Tutuklama için çeşitli bahaneler ileri sürülüyor

İsrail'in idari tutuklamayı, "gizli bir dosyanın varlığı"nı bahane ettiği, ancak bunu basın mensuplarının faaliyetleri üzerinde daha fazla kontrol ve denetim aracı olarak kullandığına dikkati çekildi.

Basın mensuplarının da gözaltında işkence, aç bırakma, sağlık alanında işlenen sistemli suçlar gibi her türlü cezalandırılmaya maruz kaldığı ifade edildi.

Filistin Esirler Cemiyeti, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm uluslararası kurumlara, İsrail'in alıkoyduğu ve gözaltına aldığı gazeteciler konusunda sorumluluk üstlenme çağrısı yaptı.

Hamas lideri Heniyye: Gazze'de ateşkes için taleplerimizi karşılayacak tüm girişimlere açığız Hamas lideri Heniyye: Gazze'de ateşkes için taleplerimizi karşılayacak tüm girişimlere açığız

Kadın çocuk demeden binlerce masum insan katlediliyor

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 439 Filistinli şehit edildi, 82 bin 627 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.