İşgalci İsrail'in yardım sırası bekleyen Filistinli sivilleri vurması dünya kamuoyunda da yankı uyandırdı.A A 20240229 33844994 33844993 I S R A I L D E N G A Z Z E D E Y A R D I M B E K L E Y E N F I L I S T I N L I L E R I N O L D U R U L M E S I N E I L I S K I N I L K A C I K L A M A

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama yayınlandı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:"

İsrail, Nabulsi meydanındaki Filistinlileri öldürerek, işlemekte olduğu insanlığa karşı suçlara bir yenisini eklemiştir.

Gazzelileri açlığa mahkum eden İsrail’in, bu defa yardım kuyruğundaki masum sivilleri hedef alması, Filistin halkını bilinçli biçimde ve toplu olarak yok etmeyi hedeflediğinin delilidir.

İsrail, Gazze’deki askeri operasyona derhal son vermek zorundadır, ancak İsrail Hükümeti bu kararı alabilecek sağduyu ve vicdana sahip değildir.

Tüm dünya, Gazze’de yaşanan zulmün bölgenin de ötesinde küresel yansımaları olacak bir felakete dönüşmek üzere olduğunu görmelidir. Bu çerçevede, İsrail Hükümeti üzerinde etkisi olan tüm kesimleri, Gazze’de yaşanan vahşeti durdurmaya çağırıyoruz."A A 20240229 33845182 33845168 I S R A I L I N I N S A N I Y A R D I M B E K L E Y E N F I L I S T I N L I L E R E Y O N E L I K S A L D I R I S I N D A O L U S A Y I S I 104 E C I K T I

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray çıkışında soruları yanıtladı. Biden "Ateşkes müzakerelerini zorlaştıracağını biliyorum. Muhtemelen Gazze'de Pazartesi günü ateşkes ilan edilmeyecek" dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, sosyal medya paylaşımında, "Gazze'de düzinelerce Filistinli sivilin yiyecek beklerken ölmesiyle yaşananların kabul edilemez niteliği, ateşkesin aciliyetinin altını çiziyor" ifadelerine yer verdi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da saldırı "Ciddi bir olay" olarak nitelendirildi. "İsrail'den olayın soruşturulmasını istedik" ifadelerine yer verildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sosyal medya hesabından saldırıya tepki gösterdi. "İsrail'e uluslararası hukuka uyma çağrısında bulunuyorum" açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de saldırıyı kınadı. Acil ateşkes çağrısı yaptı. Olay hakkında bağımsız bir soruşturma açılması gerektiğini belirtti.A A 20240229 33845182 33845170 I S R A I L I N I N S A N I Y A R D I M B E K L E Y E N F I L I S T I N L I L E R E Y O N E L I K S A L D I R I S I N D A O L U S A Y I S I 104 E C I K T I

İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü de "Acil soruşturma başlatılmalı" açıklamasını yaptı.

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Gazze'de "derhal ateşkes" çağrısında bulundu ve İsrail'i "trajik ölümlerin" ardından Filistin halkını korumaya çağırdı.

Sosyal medyada yaptığı açıklamada, "İsrail'i Gazze'deki insanları korumaya ve gerçekleri ve sorumlulukları titizlikle ortaya çıkarmaya güçlü bir şekilde çağırıyoruz" dedi.

Başbakan Giorgia Meloni şiddetten duyduğu "derin dehşeti ve endişeyi" dile getirdi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri de saldırıya tepkiliydi. İspanyol vekil Manu Pineda, İsrail'i "Terör çetesi" olarak adlandırdı. Sosyal medya hesabından "Bu soykırım dünya için ahlaki bir çöküştür." paylaşımını yaptı.

Eski İsrail Adalet Bakanı: Gazze'deki savaş İsrail için stratejik bir yenilgiyle sonuçlandı Eski İsrail Adalet Bakanı: Gazze'deki savaş İsrail için stratejik bir yenilgiyle sonuçlandı

İranlı vekil Mick Wallace da saldırının savaş suçu olduğunu vurguladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Filistin halkına yönelik "soykırım" olarak adlandırdığı olayı kınadı ve ülkesinin güvenlik güçlerinin önemli bir tedarikçisi olan İsrail'den silah alımını askıya aldı.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly de saldırıyı bir kabus olarak tanımladı. Uluslararası yardımın ulaştırılması gerektiğini kaydetti.

Suudi Arabistan dışişleri bakanlığı ölümleri kınadı ve "derhal ateşkes sağlanması gereğini" yineledi.

Aynı zamanda "uluslararası topluluğa, İsrail'in uluslararası insancıl hukuka uyması, güvenli insani koridorların derhal açılması, yaralıların tahliyesine izin verilmesi ve yardım yardımlarının ulaştırılmasının sağlanması konusunda kararlı bir tutum sergilemesi yönündeki taleplerini" de yeniledi.

Venezuela, katliamı kınayan bir diğer ülke oldu. Hükümet, "Devletlerin ahlaki, hukuki ve insani sorumluluklarına dayanarak uluslararası topluma ve uluslararası örgütlere, İsrail'in aleni keyfiliğine ve uluslararası yasa ve sözleşmeleri ihlaline son vermesi için acil çağrısını" yineledi.

Çin de İsrail'in sivillere yönelik saldırısını kınadığını açıkladı.