İsrail-Filistin savaşında, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediği iddiaları da dahil yoğun saldırıları sürerken yirmi üçüncü güne girildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün gece yaptığı açıklamada, ordunun savaşta "Hamas'ın askeri ve hükümet kabiliyetlerini yok etmeyi ve rehineleri eve getirmeyi" amaçlayan ikinci bir aşama başlattığını ifade etti. Netanyahu, Gazze Şeridi içindeki savaşın zor ve uzun olacağını söyleyerek, "Bu bizim ikinci bağımsızlık savaşımız" dedi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, kara harekatı tehdidinde bulunarak Gazze Şeridi’nde büyük bir kara operasyonu düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Halevi, "Büyük bir güçle topraklarına girmekten başka çare yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen "Büyük Filistin Mitingi"nde konuştu. Erdoğan'ın İsrail için "işgalci" ifadesini kullanması üzerine İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, İsrailli diplomatların Türkiye'den geri gönderilmesi talimatı verdiğini açıkladı.

Cohen, "Türkiye'den gelen vahim açıklamaları göz önünde bulundurarak, İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden değerlendirilmesi amacıyla diplomatik temsilcilerin geri gönderilmesi talimatını verdim" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan telefon ve internet hatları saldırılar nedeniyle kesildiği için dünyayla iletişimi kopan Gazze'de telekomünikasyon şirketi Jawwal, iletişim ve internetin kademeli olarak geri döndüğünü duyurdu.

Savaşın 23. gününde dakika dakika yaşananlar şu şekilde:

10.30: BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında duraksama beklediğini ancak saldırıların daha arttığını söyledi. Guterres, bu durumun tersine çevrilmesi gerektiğini vurgulayarak, ateşkes çağrısını yineledi.

10.27: İsrail ordusu, son 24 saatte abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 450’den fazla yere hava saldırısı düzenlediğini ve kara birliklerinin bölgede “faaliyetlerini genişletmeye” devam ettiğini açıkladı.

10.15: İsrail Hava Kuvvetleri, Lübnan’da Hizbullah’a ait askeri hedeflerin vurulduğunu duyurdu. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), saldırıların Lübnan’dan atılan 3 roket sonucu düzenlendiğini belirtti.

09.04: Filistin telekomünikasyon şirketi Jawwal, Gazze'de iletişim ve internetin kademeli olarak geri döndüğünü duyurdu. Açıklamada, "Gazze Şeridi'ndeki iç ağ konusunda, sahadaki durumun ciddiyetine rağmen, teknik ekipler ağdaki hasarı mümkün olduğu kadar onarmak için ellerinden gelen her şeyi mevcut yetenekler dahilinde yapıyorlar" ifadesine yer verildi.

08.59: Lübnan'daki Hizbullah, dün İsrail’in sınırında yer alan El-Abad askeri noktasına saldırı düzenlediğini duyurdu.

08.24: İsrail ordusunun, Gazze'nin farklı bölgelerine düzenlediği saldırılarda 130'un üstünde Filistinlinin hayatını kaybettiği, onlarcasının yaralandığı belirtildi.

07.18: İsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'nın farklı kentlerine düzenlediği baskınlarda 3 Filistinli öldü, 38'i yaralandı.

02.56: Birleşmiş Milletler'de üst düzey görevlerde bulunmuş İngiliz diplomatlar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Gazze'deki duruma ilişkin yaptığı açıklamaları desteklediklerini belirterek, İsrail'in Gazze'deki hava saldırılarının uluslararası hukuku ihlal edecek şekilde orantısız olduğunu ifade etti.

02.32: Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail'in Gazze'ye dönük kara operasyonlarını genişleteceği yönündeki açıklamalarının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toplantıya çağırdı.

01.50: İsrail ordusu, Hamas'ın, ellerindeki esirleri bırakma karşılığında İsrail'in de hapishanelerdeki tüm Filistinli mahkumları serbest bırakmaya hazır olduğunu açıklayarak "psikolojik terör uyguladığını" belirtti.

01.42: İsrail Başbakanı Netanyahu, savaş kabinesi ve güvenlik kabinesinde oy birliğiyle kara operasyonlarını genişletme kararı aldıklarını ve ordunun savaşta "Hamas'ın askeri ve hükümet kabiliyetlerini yok etmeyi ve rehineleri eve getirmeyi" amaçlayan ikinci bir aşama başlattığını ifade etti.

01.37: İngiltere'deki Oxford Merkez Camisi'ne (COMS) üzerinde İsrail Savunma Kuvvetleri'nin İngilizce kısaltması olan "IDF" yazılı iki benzin bidonu atılarak saldırı yapıldığı açıklandı.

01.25: İsrail'in Lübnan'a doğru fırlattığı füzelerin ikisinin Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü merkezine düşmesi sonucu Nepalli bir subayın yaralandığı belirtildi.

01.21: Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, BM Genel Sekreteri Antonio Gurerres ile İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırılarını ele aldı.

01.17: Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, "Gazze sakinlerini topyekün yok etmeyi amaçlayan barbarlığın son bulması için İsrail makamlarına ateşkes çağrılarına acilen kulak vermeleri çağrısında bulunuyoruz" açıklamasında bulundu.

00.57: Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Gazze'deki sivillerin korunması için acil çağrıda bulundu.

00.50: Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gurerres ile İsrail'in Gazze'ye saldırılarını görüştü.

00.23: İsrailli diplomatların şu an Türkiye'de bulunmadıkları, 19 Ekim itibarıyla Türkiye'den ayrıldıkları belirtildi.

00.18: Yunanistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Gazze'de ateşkes çağrısı yapılan karar tasarısına karşı çekimser oy kullanması, Yunan muhalefetinde tepkiye yol açtı.