Hükümet ve ordu arasında Hamas çatlağı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ordu arasında Hamas'ın ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağı ve Gazze'de bir savaş sonrası planının olmayışı konusunda açılan derin çatlak büyümeye devam ediyor.

Savaşın temel hedefi

Netanyahu ve ofisi defalarca savaşın en temel amacının Hamas'ı yok etmek olduğunu ifade etti.

Ancak sonrasında Gazze Şeridi'nin nasıl yönetileceği hakkında konuşmaktan kaçındılar; ordu ise bunun sağlanmasında ısrar ediyor.

"Hamas yok edilemez"

İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari çarşamba günü geç saatlerde Kanal 13'e verdiği röportajda, “Hamas yok edilemez. Hamas bir fikirdir. Yok edebileceğimizi düşünenler yanılıyor” diye konuştu.

Ordunun İsrail siyasi liderliğine yönelik sivri bir mesaj olarak görülen açıklamasında ​​Hagari şöyle devam etti: “Yapabileceğimiz şey, Hamas'ın yerini alacak yeni bir oluşumu teşvik etmektir. Bu kim olacak? Buna siyasi liderliğin karar vermesi gerekiyor.”

Hükümetten yanıt gecikmedi

Hagari'nin tepki çeken açıklamalarının ardından Netanyahu'nun ofisi yanıt vermekte gecikmedi.

Sosyal medya platformu X'te yapılan bir paylaşımda, "Netanyahu, savaşın hedeflerinden birini Hamas'ın askeri ve siyasi anlamda yok edilmesi olarak tanımladı. Ordumuz elbette buna kararlıdır" ifadlerini kullandı.

Ordu kimin tarafında?

İsrail Savunma Kuvvetleri ise Hagari'nin yorumlarının "açık ve net" olduğunu belirterek arkasında duruyor gibi göründü.

Diğer yandan ordunun, "savaş kabinesi tarafından belirlenen hedeflere ulaşma konusunda kararlılığını sürdürdüğü, bunu savaş boyunca yorulmadan yaptığı ve bunu yapmaya devam edeceği" vurgulandı.

Savunma bakanı da endişeli

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da daha önce hükümetin Gazze'de siyasi bir stratejiye sahip olmamasının Hamas'ın yeniden toparlanmasına olanak sağlayacağına yönelik kaygılarını dile getiren açıklamalar yaptı.

Art arda istifalar

Koalisyonun savaş kabinesi üyeleri olan Benny Gantz ve Gadi Eizenkot, Netanyahu'yu Gazze için savaş sonrası bir plan benimsemeye ve erkenb seçime çağırdıktan sonra istifa etti.

İşgalci İsrail'in Gazze'de gece boyunca sürdürdüğü saldırılarda en az 24 Filistinli şehit oldu İşgalci İsrail'in Gazze'de gece boyunca sürdürdüğü saldırılarda en az 24 Filistinli şehit oldu

İsrailliler orduya güveniyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından perşembe günü yayınlanan bir araştırmaya göre İsrailliler hükümetlerinden çok ordularına güveniyor.

Halk Gallant'ı destekliyor

Ankete göre İsrailliler aynı zamanda siyasi alanda  Netanyahu'dan çok Gallant'ı destekliyor.

İsrailli Yahudilerin yüzde 74'ü Gallant hakkında olumlu görüşe sahipken, yüzde 51'i Netanyahu hakkında olumlu görüşe sahip.