Arnavutköy Belediyesi, son birkaç ayda ilçede yapımına başlanan inşaat halindeki 151 kaçak yapının yıkımına karar verdi.

Ekipler yeşil alan, dere koruma kuşağı, kendi ya da başkasının parseline yapılmış kaçak yapıları yıkmaya başladı.

İmrahor Mahallesi'nde yıkım ekipleri ile vatandaşlar arasında arbede çıktı.

Yapılan yıkım çalışmaları sırasında polis ekipleri tepki gösteren gruba biber gazıyla müdahale ederken grup ise taş ve sopalarla polise saldırdı.

Arnavut3115605102Jpg M I E S Fa5H Ey6Y Cn2Fb B Z Tw

İlk adım kaçak yapıların yıkımı

Yaşanan olayların ardından Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Davut Paralı, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

*İlçemiz genelinde aslında yıkımlar devam ediyor. Belli bir program dahilinde. Bir gün İmrahor Mahallesi'ni bir gün Yeniköy Mahallemizde. Bu hafta İmrahor Mahallesi'nde yıkımlarımızı yapıyoruz.

Arnavut4115642777Jpg 3Hm Y T R Qxk O G6D Y Qmyj V A

DEM Partili başkanın pasaportuna havalimanında el konuldu DEM Partili başkanın pasaportuna havalimanında el konuldu

*Kahramanmaraş depremi ile birlikte deprem dirençli kent oluşturma sorumluluğunun bir parçası. Çünkü deprem dirençli kent oluşturmanın ilk adımı kaçak yapılar ve mevcut kaçak yapıların yıkımından geçiyor.

*Bizler de ilçemiz genelinde kaçak yapıların tespitini yaptık. Bunların yıkılması için bildirimlerimizi yaptık, tebligatları yolladık. Biz tamamı kaçak olan ve içerisinde yaşam olmayan son birkaç ay içerisinde yapılmış yapıların yıkımını yapmaya başladık. Bu kanuni bir sorumluluktur.

*İstanbul biliyorsunuz 250 yılda bir büyük bir depreme şahitlik ediyor. 250 yıllık süreç 2019 yılı itibarıyla de doldu. İstanbul'da her an deprem olabilir. Biz depremin ne zaman olacağını bilemeyiz ama tedbir almazsak büyük acılar yaşayacağımızı biliyoruz. Dolayısıyla hem belediye olarak hem de bireysel olarak yapmamız gereken şeyleri göz ardı edemeyiz.

*Arnavutköy sınırları içerisinde bizim sorumluluğumuz kaçak yapıların yıkımıdır. Kaçak yapıları yıkarken altını çizerek vurguluyorum biz yalnızca son birkaç ay içerisinde yapılmış ve içerisinde yaşam olmayan tamamı kaçak olan yapıları yıkıyoruz.

*Yıllar önce yapılmış insanların içinde yaşadığı barınma amaçlı yapıları ne programa dahil ediyoruz ne de bununla ilgili bir tane yıkım yapıyoruz.

Arnavut2115605103Jpg Wk It X Zp06 E Sg I Ai5 K D Jjlg

"Küçük siyasi kazanımlar"

*İlçemiz genelinde günbegün değişmesine rağmen şöyle bir istatistik verebilirim. 151 tane yakın programa alınmış yeni yapılmış kaçak var. Bugünkü programımız aksamadan icra edilirse yaklaşık 71 tanesini yıkmış olacağız.

*İki aylık süreç içerisinde Arnavutköy sınırları içerisinde kaçak yapı defterini tamamen kapatmak istiyoruz. İmrahor'la alakalı söyleyebileceğimiz şu var. İmrahor Mahallemizin planları yapılmıştır. Parselasyon planları tamamlanmıştır.

*Komşularımız eğer isterlerse bir araya gelerek yasal çerçevede bilim ve tekniğin ışığında ruhsat alıp kendi yerlerine birlikte yapabilirler. Belediye olarak bizim gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerekse de diğer kamu ve kuruluşlarımızla ilçemiz genelinde sosyal konut üretmek amacıyla çok yoğun çalışmalarımız projelerimiz mevcut.

*Bunları da önümüzdeki günlerde birçok mahallemizde göreceksiniz. İmrahor Mahallemizdeki yıkım olayı ile ilgili sürekli kentin bilim ve akılla yönetilmesini isteyen depreme dayanıklı kent üretme dillerine pelesenk insanlar, maalesef küçük siyasi kazanımları göz önünde bularak vatandaşlarımızı manipüle etmeye çalışıyorlar.

*Vatandaşlarımızla bizim aramızda küçük bir kopukluğa neden oldu. Terör örgütleri vatandaşlarımızı provoke etmeye başladılar. Ben bütün siyasi paydaşlarımıza deprem bilinciyle, sosyal sorumlulukla hareket etmelerini ve samimi davranmalarını tavsiye ediyorum.

Editör: Melisa Aykaç