Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 2015'ten bu yana uygulanmakta olan bina tamamlama sigortasında kapsam genişletme ve işleyiş değişikliklerine ilişkin yeni bir yazılı açıklamada bulundu. Bu açıklamada, bina tamamlama sigortasının hem tüketiciler hem de arsa sahipleri için daha geniş bir koruma sağladığı vurgulandı.

Kapsam ve işleyişte önemli değişiklikler

SEDDK'nın açıklamasına göre, bina tamamlama sigortasının kapsamı genişletilerek, ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ek olarak, 6 Şubat depremi sonrası hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri ve diğer tüm inşaat projeleri de bu sigorta kapsamına alındı. Bu değişiklikle birlikte, sadece tüketiciler değil, arsa sahipleri de müteahhitlerden bina tamamlama sigortası talep edebilecekler. Böylelikle, hem bireysel konut alıcıları hem de arsa sahipleri, inşaat projelerinin tamamlanmaması durumunda daha güçlü bir korumaya sahip olacaklar.

Sigorta kapsamında sağlanan teminatlar

Türkiye ve ABD'den eş zamanlı karar: DEAŞ bağlantılı bazı kişilerin mal varlığı donduruldu Türkiye ve ABD'den eş zamanlı karar: DEAŞ bağlantılı bazı kişilerin mal varlığı donduruldu

Bina tamamlama sigortası, müteahhidin iflası, ölümü veya konutu teslim tarihinden itibaren 12 ay içinde teslim edememesi durumlarını teminat altına alıyor. Bu kapsam, mevzuata veya ruhsatlı projeye aykırı işlemleri de içeriyor ve arsa sahipleri ile tüketicilere sağlanan koruma güçlendiriliyor. Konutun sigorta şirketi tarafından tamamlanması durumunda ise sigorta şirketi, gecikme süresince hak sahiplerine emsal kira ödemesi yapacak. Bu düzenleme, hak sahiplerinin mağduriyetlerini önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor.

Finansal alternatifler ve risk yönetimi

SEDDK'nın açıklamasında, bina tamamlama sigortasının hem satıcı/müteahhit hem de hak sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlandığı belirtildi. Bu sigorta sayesinde satıcı/müteahhitler, banka kredisi kullanmadan ve teminat mektubuna başvurmadan yasal olarak sunmaları gereken teminata ulaşabilecekler. Bu da finansal bir alternatif yaratarak müteahhitlerin işlerini daha kolay yürütebilmelerini sağlayacak.

Sigorta şirketlerinin satıcı/müteahhit üzerinde yapacağı risk değerlendirmesi ile projeye idari, teknik ve finansal risk denetimi sağlanacak.